Backup danych – podstawowy obowiązek osoby dbającej o bezpieczeństwo

Mateusz Nowak
15.12.2016

Choć programy antywirusowe są coraz skuteczniejsze, to nadal nie można wykluczyć ryzyka, że Twój komputer padnie ofiarą ataku cyberprzestępcy. W najlepszym wypadku skończy się na skanowaniu systemu, ale może również dojść do zniszczenia danych zgromadzonych na dysku czy wręcz zaszyfrowania komputera. Wówczas jedynym ratunkiem jest posiadanie backupu danych. Przeczytaj, jak go wykonać i dlaczego warto.

Na czym polega backupowanie danych?

Jest to po prostu tworzenie kopii zapasowych ważnych dla Ciebie plików, które są Ci niezbędne do pracy lub np. zawierają dane osobowe i wrażliwe. Każdy odpowiedzialny użytkownik Internetu powinien regularnie przeprowadzać backup swoich danych – minimum raz na 2 tygodnie.

Można to zrobić na wiele sposobów. Najbardziej popularne jest po prostu przerzucanie plików na nośnik zewnętrzny: pendrive czy dysk. Jest to jednak metoda czasochłonna, a do tego ryzykowna. Nośnik może się przecież zwyczajnie zepsuć lub zostać skradziony.

Backupować dane można też w chmurze. Wybór jest ogromny – od darmowego Dysku Google, przez Dropboxa i płatne, zaawansowane programy będące klientami serwerów. To dobry sposób, który gwarantuje Ci dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie i każdego urządzenia, którym się posługujesz.

Programy do backupu danych

Są również specjalne programy, które służą do szybkiego i zaawansowanego tworzenia kopii zapasowych dysków czy całego systemu operacyjnego. Wybierając narzędzie dla siebie zwróć uwagę na to, czy umożliwia ono:

  • Tworzenie kopii zapasowej całego systemu i wszystkich zainstalowanych programów oraz aplikacji
  • Kompresowanie kopii zapasowej do małego rozmiaru, co umożliwi przechowywanie danych na zewnętrznym nośniku
  • Tworzenie kopii zapasowych tylko wybranych plików lub folderów
  • Tworzenie tzw. obrazu dysku – umożliwia to odtworzenie zawartości nośnika SSD czy HDD na innym sprzęcie
  • Migrację danych z jednego nośnika na drugi, najczęściej z dysku HDD na SSD lub odwrotnie

Programów oferujących te funkcje nie brakuje – wiele z nich jest udostępnianych za darmo, jak chociażby EaseUS Todo Backup Free. Korzystanie z takich aplikacji jest bardzo proste, a naprawdę znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa Twoich danych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.