Bezpłatny program antywirusowy: dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Jerzy Biernacki
28.05.2018

Zdecydowana większość polskich internautów korzysta z bezpłatnych programów antywirusowych, których oferta z roku na rok jest coraz lepsza. Przybywa aplikacji dobrze radzących sobie z wyłapywaniem podstawowych zagrożeń, dlatego zasadne jest pytanie: czy płacenie za antywirusa ma sens? W wielu przypadkach tak, ale bywają sytuacje, gdy darmowy program okaże się w zupełności wystarczający.

Gdy jesteś okazjonalnym użytkownikiem domowego komputera

Bezpłatny program antywirusowy jest dobrym wyborem dla osoby, która nie korzysta z Internetu zbyt aktywnie. Co najwyżej sprawdza pocztę online i czyta wiadomości na największych portalach. Od czasu do czasu zajrzy jeszcze na Facebooka i na tym jej internetowa działalność się kończy.

Gdy nie przechowujesz ważnych danych na komputerze

Komputer służy Ci tylko do zabawy, nie wykorzystujesz go do pracy, nie trzymasz na nim plików, których utrata mogłaby stanowić dla Ciebie poważny problem? W takiej sytuacji oczywiście możesz poprzestać na zainstalowaniu darmowego programu antywirusowego. Nawet jeśli przepuści on złośliwe oprogramowanie, które wyrządzi szkody na dysku komputera, to konsekwencje nie będą dla Ciebie zbyt dotkliwe.

Gdy bardzo ostrożnie korzystasz z Internetu

Masz manię bezpieczeństwa? Zmieniasz hasła do poszczególnych usług nawet co tydzień, nigdy nie wchodzisz na strony bez certyfikatu SSL, nie pobierasz załączników z maili, nie logujesz się do bankowości elektronicznej? W takim razie nie ma sensu, aby przepłacać za najlepszy program antywirusowy, bo darmowa aplikacja powinna Ci w zupełności wystarczyć.

Nie robisz zakupów online

Po prostu ich nie uznajesz lub wolisz jednak wizyty w sklepach stacjonarnych. Co za tym idzie, nigdy nie podajesz swoich danych osobowych na stronach internetowych, nie korzystasz z karty kredytowej w sieci, nie logujesz się do bankowości elektronicznej. Ryzyko, że padniesz ofiarą cyberprzestępcy, jest zatem znikome.

A kiedy darmowy program nie wystarczy?

Nie oszukujmy się: wymienione sytuacje są niezmiernie rzadkie i coraz mniej osób aż tak ogranicza swoją aktywność w sieci. Jeśli Internet jest Twoim codziennym narzędziem pracy, korzystasz z funkcjonalności programów działających online, kupujesz w sieci, a także masz firmę, to bezwzględnie zainwestuj w płatny program antywirusowy. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.