Delta-Homes.com – co to jest i jak się tego pozbyć?

Jerzy Biernacki
19.12.2016

Jeśli pobierasz różne programy z Internetu, najczęściej darmowe, to prawdopodobnie pewnego pięknego (no, może nie tak pięknego) dnia zauważysz, że Twoja przeglądarka się zmieniła. Stronę startową Google (taką ma ustawioną większość polskich internautów) zastąpi coś innego. Coś, czego adres wygląda tak: delta-homes.com. Niestety, pozbycie się nieoproszonego gościa może nie być takie proste. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, jak się za to zabrać.

Czym właściwie jest Delta-Homes.com?

Delta-Homes.com to jedna z najpopularniejszych i najbardziej irytujących aplikacji typu browser hijacker, czyli z angielskiego: porywacz przeglądarek. Złośliwy program instaluje się jako rozszerzenie przeglądarki (Chrome, Firefox, Opera itd.), przejmując nad nią kontrolę. Podaje się za przeglądarkę (ma nawet pasek wyszukiwania), ale nią nie jest.

Jak w ogóle dochodzi do tego, że aplikacja zagnieżdża się w przeglądarce? Wina praktycznie zawsze leży po stronie użytkownika, który pobrał z Internetu jakiś podejrzany plik czy skrypt. Często jest też tak, że browser hijacker stanowi załącznik do pliku, a użytkownik rutynowo klikając Dalej zgadza się na to, aby Delta-Homes.com zostało zainstalowane na dysku jego komputera.

Jak usunąć złośnika?

Aplikacja jest wyjątkowo złośliwa i może całkowicie sparaliżować działanie przeglądarki, doprowadzając użytkownika do szału. W dodatku oprogramowanie nie poddaje się tak łatwo standardowej procedurze usunięcia. Jak więc zrobić to skutecznie?

Krok 1.

Wejdź do Panelu Sterowania i wybierz „Odinstaluj programy”. Na liście znajdź swojego szkodnika i go usuń.

Krok 2.

Należy wyczyścić przeglądarkę. Procedura zależy od konkretnej przeglądarki, ale ponieważ większość korzysta z Chrome, to skupimy się na produkcie Google. Po otwarciu przeglądarki kliknij w prawy górny róg w ikonkę listy. Wybierz „Więcej narzędzi”, a następnie „Rozszerzenia”. Na liście rozszerzeń odnajdź delta-home i kliknij Usuń. Przy okazji pozbądź się wszelkich innych podejrzanych rozszerzeń.

Krok 3.

Teraz trzeba zmienić silnik wyszukiwania z Delta-Homes.com na inny, np. Google.com. W tym celu ponownie kliknij w ikonkę listy i wybierz „Ustawienia”. Następnie kliknij w „Zarządzaj wyszukiwarkami”. Usuń wszelkie silniki, których nie chcesz i zostaw jeden wybrany. Następnie przejdź do sekcji „Po uruchomieniu” i tam wpisz nazwę strony, która ma się ładować jako pierwsza.

To wszystko. Po takim czyszczeniu przeglądarki aplikacja powinna zniknąć z Twojego komputera. Aby już nie wróciła, stosuj się do podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i pamiętaj – jeśli pobierasz jakieś programy, zawsze rób to ze strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie