Jak Polacy dbają o bezpieczeństwo swoich komputerów? Czy korzystają z programów antywirusowych?

Marek Szydełko
16.01.2017

Choć nadal wiele osób ma bardzo luźne podejście do kwestii zagrożenia cyberprzestępczością, to na szczęście coraz więcej Polaków stara się dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Tak przynajmniej wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Zdecydowana większość ankietowanych zadeklarowała korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Wysoki jest również poziom obaw o to, że w ostatnim czasie prywatny komputer został zainfekowany.

4/5 Polaków zainstalowało antywirusa

Budujący jest fakt, że zdecydowana większość Polaków decyduje się na instalację oprogramowania antywirusowego na swoim prywatnym komputerze. Deklaruje to aż 86% badanych. Zdecydowanie najlepiej zabezpieczoną grupą użytkowników są osoby w przedziale wiekowym 35-44 i 45-55 (po 89%). Co ciekawe znacznie mniejszą wagę do swojego bezpieczeństwa w sieci przykładają osoby młode. Pod względem podziału płciowego wyższą świadomość zagrożeń czyhających w sieci wykazują mężczyźni.

Na instalację oprogramowania antywirusowego częściej decydują się też osoby z wyższym wykształceniem, a wyraźnie rzadziej te z wykształceniem podstawowym.

Obawiamy się o bezpieczeństwo swoich komputerów

To akurat dobra informacja, ponieważ lęk motywuje do działań zaradczych. W badaniu 34% ankietowanych odpowiedziało, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy podejrzewało zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Reakcją najczęściej jest szybkie zainstalowanie programu antywirusowego i wykonanie pełnego skanowania systemu oraz dysków.

Nie zaskakuje fakt, że właśnie ci Polacy, którzy czują się zagrożeni cyberprzestępczością, są głównymi odbiorcami darmowych i płatnych antywirusów. Przodują w tym głównie firmy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Z których programów korzystamy najchętniej?

Absolutnym dominatorem rynku programów antywirusowych w Polsce jest Avast!, którego wybiera ponad 40% badanych. Popularność tego oprogramowania nie spada mimo że konkurencja jest bardzo silna, a sam Avast! zbiera dość kontrowersyjne opinie.

Na drugim miejscu, z bardzo wyraźną stratą, znajduje się oprogramowanie AVG (11%). Trzecia pozycja przypadła produktowi firmy ESET (10%), a czwarte McAffe (9%). Bardzo chwalony Kaspersky zajmuje piątą pozycję z wynikiem 7%. 5% badanych ufa wbudowanemu narzędziu systemu operacyjnego, czyli Windows Defender. Kolejne miejsca zajmują Norton (4%) i Avira (3%).

Cieszy fakt, że Polacy mają coraz większą świadomość tego, jak ważne jest zabezpieczenie komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Oczywiście sam program antywirusowy nie wystarczy, ale to pierwszy i bardzo ważny krok w stronę ochrony przed cyberprzestępczością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie