Zabezpieczasz komputer przed wirusami? Pewnie tak. A co z pozostałymi urządzeniami? Nie powinno być dla Ciebie żadnym zaskoczeniem to, że hakerzy potrafią dziś włamać się praktycznie do wszystkiego i mają wiele sposobów na to, by Cię szpiegować. Rozejrzyj się po swoim domu. Znajdziesz w nim sporo zagrożonych sprzętów. Oto 5 domowych urządzeń, które mogą zaatakować hakerzy.
- Telewizor Smart – Smart TV to technologia, która na dobre zagościła w naszych domach. Na rynku nie ma już praktycznie telewizorów, których nie można podłączyć do sieci. Jest to bardzo wygodne, ale też potencjalnie niebezpieczne. Hakerzy mogą włamać się do telewizora przez źle zabezpieczone aplikacje i tym samym dowiedzieć się sporo o Twoich gustach.
- Router – złamanie zabezpieczeń domowego routera nie jest dla wprawnego hakera żadnym problemem. Daje mu to nieograniczone możliwości w zakresie dostępu do poszczególnych urządzeń, w tym do komputera i smartfona. Łącząc się ze zhakowaną siecią Wi-Fi możesz paść ofiarą przestępcy.
- Elektroniczna niania – urządzenia pracujące w sieci Wi-Fi są bardzo wygodne i funkcjonalne, ale także mogą zostać zhakowane. Przestępca może wówczas np. podsłuchiwać rozmowy domowników, podglądać ich przez wbudowaną kamerę czy włączyć jakąś głośną muzykę – po prostu dla zabawy. Jest to irytujące i potencjalnie bardzo niebezpieczne.
- System inteligentnego domu – coraz więcej domów jest wyposażonych w systemy mające ułatwiać nam życie. Problem w tym, że zwykle nie są one w żaden sposób zabezpieczone przed działaniami przestępców. Jeśli haker przejmie kontrolę nad centralą systemu Smart Home, to będzie mógł np. manipulować temperaturą wnętrza lub dezaktywować alarm i bez problemu splądrować dom.
- Dziecięca zabawka – na rynku jest coraz więcej zabawek interaktywnych, którymi można sterować przy pomocy smartfona czy tabletu. Skaczący „pies” czy mówiąca lalka robią wrażenie na dzieciach, ale także mogą zostać zhakowane. Szczególnie niebezpieczne są zabawki wyposażone w kamery, dzięki którym przestępca może podglądać domowników czy np. podejrzeć kod do dezaktywacji alarmu.
Ten ranking może budzić w Tobie niepokój – i bardzo dobrze. Nie chodzi o to, aby nagle pozbyć się wszystkich urządzeń „smart”, ale o świadomość, że w dzisiejszym świecie cyberprzestępczość może przybierać bardzo różne formy.