Program antywirusowy dla firmy – czym powinien się charakteryzować?

Remigisz Szulc
30.11.2016

Prowadzenie biznesu nieodłącznie wiąże się dziś z byciem online. Trudno sobie przecież wyobrazić sprawnie funkcjonującą firmę, która nie korzysta z poczty e-mail, wyszukiwarki, strony internetowej. To duże ułatwienie, ale też zagrożenie, ponieważ Internet stał się wyjątkowo niebezpieczną przestrzenią. Nie ma lepszego sposobu na ochronę firmowych komputerów przed zainfekowaniem niż inwestycja w dobry program antywirusowy. Dobry, czyli jaki? Podpowiadamy.

Funkcje dedykowane firmom

Na rynku są dostępne zarówno płatne, jak i darmowe programy antywirusowe. Te drugie bardzo często prezentują świetną jakość i skuteczność wykrywania zagrożeń, jednak warto pamiętać, że nie każdy taki program jest udostępniany do użytku komercyjnego.

Lepszym wyborem dla firmy będzie więc zakup antywirusa – koszt porządnego programu jest relatywnie niski (od około 100 do 200 złotych za roczną subskrypcję), a w zamian zyskuje się szereg funkcjonalności, których darmowe antywirusy są zwykle pozbawione.

Jakie funkcje powinien oferować dobry program antywirusowy dla firmy? Oto kilka najważniejszych:

  • Aktywna ochrona przeglądarki – dzięki temu program zablokuje wszelkie próby zainstalowania złośliwego skryptu na dysku komputera.
  • Firewall – niezwykle ważna funkcja programu antywirusowego, która chroni dane firmy (i jej klientów) przed kradzieżą. Zapora ogniowa to jeden z kluczowych elementów zabezpieczenia komputerów firmowych.
  • Moduł ochrony prywatności – jego głównym zadaniem jest szyfrowanie danych użytkownika, dzięki czemu nie jest on śledzony np. w celu profilowania reklam.
  • Antyphishing – niezwykle ważna funkcjonalność, którą oferują tylko dobre antywirusy. Phishing, czyli kradzież danych osobowych oraz danych logowania do kont, np. bankowych, to potężne zagrożenie dla firm.
  • Skaner poczty – większość firm każdego dnia odbiera dziesiątki, jeśli nie setki maili. To potencjalne zagrożenie, bo wśród tych wiadomości może znaleźć się złośliwy plik. Program antywirusowy musi przed tym chronić.
  • Ochrona bankowości online – ta funkcja dodatkowo szyfruje połączenie podczas korzystania z modułu bankowości internetowej, co w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo firmowych pieniędzy.

Darmowy czy płatny?

Wiele z tych funkcji jest już oferowanych w ramach darmowych wersji programów antywirusowych, jednak nie wszystkie z nich mogą być wykorzystywane w firmie. Warto sobie uzmysłowić, że kupując porządny program, inwestuje się w bezpieczeństwo swojego biznesu, a więc także w jego rozwój.

„Oszczędni” przedsiębiorcy rezygnujący z dobrej ochrony antywirusowej bardzo ryzykują. W przypadku ataku straty mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Ktoś przecież będzie musiał po tym posprzątać, przywrócić utracone dane (co nie zawsze jest możliwe), a takie usługi słono kosztują.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.