Co koniecznie powinno znaleźć się w umowie na wykonanie strony www?

Krzysztof Jagielski
10.01.2018

Posiadanie firmowej strony www to dziś podstawa, bez której trudno prowadzić jakąkolwiek działalność w sieci i poza nią. Nie każdy ma jednak czas lub umiejętności potrzebne do jej samodzielnego stworzenia. Na rynku nie brakuje firm i freelancerów, którzy chętnie wykonają dla nas witrynę, oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem. Dziś zastanowimy się, co powinno znaleźć się w dobrze skonstruowanej umowie na wykonanie strony www. Jakie zapisy zastosować, aby nie wpaść w pułapkę zastawioną przez nieuczciwych wykonawców?

Punkt pierwszy: wskazanie przedmiotu umowy

We wskazaniu przedmiotu umowy nie chodzi tylko o wpisanie, że chodzi nam o wykonanie strony www. Aby uniknąć późniejszych nieporozumień na linii zleceniodawca – wykonawca, należy możliwie szczegółowo zawrzeć wszystkie elementy, które znajdą się potem w przekazanej nam witrynie. Jeśli webmaster wykonuje dla nas na przykład grafikę lub zleca osobom trzecim wykonanie treści, informacja o tym fakcie również powinna znaleźć się w umowie o dzieło.

Punkt drugi: przedłożenie projektu strony do akceptacji

To bardzo ważny punkt. Zanim webmaster przystąpi do ostatecznego domykania funkcjonalności strony, powinien przedłożyć nam projekt. To od jego akceptacji przez nas zależy, czy witryna będzie prezentować się w określony sposób. To również dobry moment, żeby zgłosić dodatkowe funkcjonalności, które chcemy mieć na swojej stronie, o ile takie się w międzyczasie pojawiły.

Punkt trzeci: liczba poprawek, które wykonawca musi nanieść bezpłatnie

Na uwzględnienie przez wykonawcę zgłaszanych przez nas poprawek do projektu strony www również warto umówić się na piśmie. Lepiej nie zostawiać tej kwestii widzimisię webmastera.

Punkt czwarty: support strony

Osoby, które zlecają wykonanie firmowej strony www, powinny również przemyśleć kwestię aktualizacji jej zabezpieczeń. Jeśli chcemy, aby techniczną opiekę nad stroną sprawował jej wykonawca, która zna ją przecież najlepiej, warto sporządzić na tę usługę odrębną umowę określającą, co wchodzi w zakres jego obowiązków.

Punkt piąty: przynależność domeny

Wcale nie tak rzadko właściciele świeżo postawionych stron zadają sobie pytanie: „Do kogo należy domena, na której jest postawiona moja strona www?”. Jeśli zakupu domeny dokonywaliśmy osobiście i braliśmy na nią np. firmową fakturę, wszystko jest jasne – należy ona w pełni do nas. Jeśli jednak zlecaliśmy zakup domeny programiście, pojawiają się wątpliwości. Aby ograniczyć do minimum ewentualne niejasności, warto zawrzeć w umowie zapis, że zakupiona domena po wykonaniu strony www przechodzi na naszą własność. Jeśli się w ten sposób nie zabezpieczymy, w przypadku nieuczciwego webmastera czy jakiegokolwiek konfliktu z nim, może stać się tak, że postanowi on odebrać nam domenę lub będzie chciał odsprzedać ją nam za absurdalnie wysoką cenę. Wszystko, na co obie strony się umawiają, powinno znaleźć się na piśmie. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony.

Punkt szósty: przynależność hostingu i serwera dedykowanego

Osoby zamawiające wykonanie strony internetowej po raz pierwszy w życiu często nie wiedzą, kto powinien zakupić hosting i serwer dedykowany (dla osób niezorientowanych, serwer dedykowany stanowi bardziej zaawansowane rozwiązanie od hostingu).

Podpowiadamy, że zakupu dokona sam zlecający. Gdy on będzie formalnym właścicielem serwera i hostingu, nie będzie żadnych problemów związanych z przekazaniem praw do nich po zakończeniu prac związanych z wykonaniem strony www.

Punkt siódmy: Termin wykonania dzieła

W umowie powinien znaleźć się jasny zapis określający czas, w którym wykonawca zobowiązuje się dostarczyć nam gotową stronę www. Jeśli obawiamy się, że prace mogą przeciągać się w nieskończoność, warto zawrzeć w umowie zapis o ewentualnych karach umownych za każdy dzień zwłoki.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie