Drugi router zamiast repeatera – lepszy sposób na zwiększenie zasięgu Wi-Fi

Piotr Kowalczyk
13.06.2023

Drugi router zamiast repeatera – lepszy sposób na zwiększenie zasięgu Wi-Fi

Ograniczony zasięg Wi-Fi to standardowy problem, z jakim borykają się przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Jeśli router jest umieszczony na dolnej kondygnacji, to z dużym prawdopodobieństwem sieć nie zadziała w najbardziej oddalonym pomieszczeniu na poddaszu. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie repeatera, jednak my radzimy zdecydować się na inną opcję: dołożenie drugiego routera. Dlaczego warto?

Dobry repeater jest droższy niż porządny router

Paradoksalnie zakup repeatera w celu zwiększenia zasięgu Wi-Fi w domu wcale nie jest najtańszym dostępnym rozwiązaniem. Porządny repeater, który rzeczywiście poprawi komfort korzystanie z Internetu bezprzewodowego, niemal na pewno będzie dużo droższy niż średniej jakości router – a oba urządzenia zagwarantują zbliżony efekt.

Godne polecenia repeatery kosztują od około 250 złotych. Za tyle spokojnie da się już kupić sensowny router.

Tanie repeatery niewiele pomagają

Jeśli przymierzasz się do zakupu repeatera za mniej niż 100 złotych, to lepiej sobie odpuść – szkoda pieniędzy. Takie urządzenia może i działają, ale drastycznie ograniczają prędkość Internetu, wykazując się przy tym irytującą wręcz niestabilnością.

Jak wykonać taką instalację?

Jeśli chcesz zastąpić repeater routerem, to najlepiej będzie połączyć dwa routery ze sobą kablem LAN w taki sposób, aby router rozsiewający sygnał Wi-Fi znalazł się w centralnej części domu, na przykład w salonie. Jest to najprostsze rozwiązanie, niewymagające tworzenia punktu dostępowego.

Po podłączeniu drugiego routera do sieci domowej przy pomocy kabla LAN wystarczy tylko wskazać nazwę tworzonej przez niego sieci, ustawić hasło, a następnie wyłączyć funkcję Wi-Fi w starym routerze. Wówczas wszystkie urządzenia korzystające z sieci bezprzewodowej będą się już łączyć z nowym routerem, który z pewnością zapewni lepszą moc sygnału Wi-Fi niż tani repeater.

Na koniec wskazówka. Jeśli masz już wiele urządzeń podłączony do domowej sieci Wi-Fi, to w ustawieniach nowego routera podaj dotychczasową nazwę sieci i identyczne hasło – wówczas nie trzeba będzie ponownie konfigurować wszystkich urządzeń.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie