IMEI to indywidualny numer nadawany każdemu smartfonowi, jaki trafia do sprzedaży na rynku – niezależnie od tego, czy kupujemy go w salonie operatora, w sklepie RTV czy w Internecie. International Mobile Equipment Identify w założeniu ma umożliwić zidentyfikowanie telefonu, gdyby na przykład doszło do jego kradzieży. Operatorzy telefonii komórkowych wykorzystują go jednak także w celu zablokowania smartfonu – najczęściej z powodu nieopłacenia faktur za abonament. Jak sprawdzić IMEI w swoim telefonie?
Teoretycznie jest on bezużyteczny dla użytkownika telefonu. Na pewno jednak powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić IMEI w smartfonie, jeśli planujesz zakup urządzenia na rynku wtórnym czy z nieznanego źródła – i był to telefon pierwotnie kupiony na abonament. W takiej sytuacji musisz się liczyć z ryzykiem, że telefon został skradziony lub zablokowany przez operatora z powodu zaległości abonamentowych poprzedniego użytkownika.
Wiedząc, jak sprawdzić IMEI w telefonie unikniesz kosztownej wpadki, bo będziesz mógł od razu ustalić, czy smartfon nie został zablokowany i czy można z niego normalnie korzystać.
Zdobyty numer IMEI możesz sprawdzić w wyszukiwarce operatora sieci komórkowej. Na ten moment taką usługę oferują tylko T-Mobile oraz Plus GSM, a nad wprowadzeniem takiej możliwości pracują Orange oraz Play.
Jest to bardzo proste. Sposób działa na każdym smartfonie, niezależnie od tego, w jakiej sieci został zarejestrowany. Nie ma również znaczenia, czy pracuje pod systemem operacyjnym Android czy iOS.
Aby sprawdzić numer IMEI na smartfonie użyj klawiatury i wpisz kombinację *#06# - na niektórych telefonach trzeba potwierdzić kombinację słuchawką, inne tego nie wymagają. Jeśli korzystasz z dwóch kart SIM jednocześnie, to na ekranie wyświetlą się dwa numery IMEI.
Poza tym numer IMEI zwyczajowo znajduje się w umowie sprzedaży telefonu oraz w dokumentach urządzenia (umieszczonych w oryginalnym pudełku). Jeśli jednak sprzedawca tego nie posiada, to musisz sobie poradzić przy pomocy opisanego wyżej sposobu.