Jak sprawdzić IMEI w telefonie?

Andrzej Winnicki
04.12.2020

IMEI to indywidualny numer nadawany każdemu smartfonowi, jaki trafia do sprzedaży na rynku – niezależnie od tego, czy kupujemy go w salonie operatora, w sklepie RTV czy w Internecie. International Mobile Equipment Identify w założeniu ma umożliwić zidentyfikowanie telefonu, gdyby na przykład doszło do jego kradzieży. Operatorzy telefonii komórkowych wykorzystują go jednak także w celu zablokowania smartfonu – najczęściej z powodu nieopłacenia faktur za abonament. Jak sprawdzić IMEI w swoim telefonie?

Po co Ci ten numer?

Teoretycznie jest on bezużyteczny dla użytkownika telefonu. Na pewno jednak powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić IMEI w smartfonie, jeśli planujesz zakup urządzenia na rynku wtórnym czy z nieznanego źródła – i był to telefon pierwotnie kupiony na abonament. W takiej sytuacji musisz się liczyć z ryzykiem, że telefon został skradziony lub zablokowany przez operatora z powodu zaległości abonamentowych poprzedniego użytkownika.

Wiedząc, jak sprawdzić IMEI w telefonie unikniesz kosztownej wpadki, bo będziesz mógł od razu ustalić, czy smartfon nie został zablokowany i czy można z niego normalnie korzystać.

Zdobyty numer IMEI możesz sprawdzić w wyszukiwarce operatora sieci komórkowej. Na ten moment taką usługę oferują tylko T-Mobile oraz Plus GSM, a nad wprowadzeniem takiej możliwości pracują Orange oraz Play.

Jak zatem sprawdzić IMEI?

Jest to bardzo proste. Sposób działa na każdym smartfonie, niezależnie od tego, w jakiej sieci został zarejestrowany. Nie ma również znaczenia, czy pracuje pod systemem operacyjnym Android czy iOS.

Aby sprawdzić numer IMEI na smartfonie użyj klawiatury i wpisz kombinację *#06# - na niektórych telefonach trzeba potwierdzić kombinację słuchawką, inne tego nie wymagają. Jeśli korzystasz z dwóch kart SIM jednocześnie, to na ekranie wyświetlą się dwa numery IMEI.

Poza tym numer IMEI zwyczajowo znajduje się w umowie sprzedaży telefonu oraz w dokumentach urządzenia (umieszczonych w oryginalnym pudełku). Jeśli jednak sprzedawca tego nie posiada, to musisz sobie poradzić przy pomocy opisanego wyżej sposobu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.