Jakich problemów możesz się spodziewać w trzecim roku użytkowania smartfonu?

Mateusz Nowak
10.12.2021

Nieprzypadkowo średni czas korzystania ze smartfonu wynosi około 2 lata. Wynika to nie tylko ze standardowego okresu obowiązywania gwarancji producenta, ale też z faktu, iż ta branża jest prekursorem zjawiska tzw. celowego postarzania produktów. Na pewno zauważyłeś, że po dwóch latach użytkowania smartfon działa o wiele gorzej niż wtedy, gdy był zupełnie nowy. Jeśli jednak nadal chcesz z niego korzystać, to sprawdź, jakich możesz się spodziewać problemów.

Szybko rozładowująca się bateria

To standard, który dotyka wszystkich właścicieli nieco starszych urządzeń mobilnych, na czele ze smartfonami. Jeśli zauważasz, że Twój telefon coraz szybciej się rozładowuje, to nie miej złudzeń – będzie tylko gorzej. W pewnym momencie bateria zacznie odmawiać posłuszeństwa w najmniej oczekiwanych momentach, a smartfon zacznie się wyłączać bez ostrzeżenia. To znak, że czas na zmianę (wymiana baterii we współczesnych smartfonach z niższej półki jest nieopłacalna).

„Mulenie” systemu

Zacinanie się ekranu, długie uruchamianie się poszczególnych aplikacji, bardzo wolne przechodzenie do funkcji aparatu czy latarki – to niezawodne sygnały świadczące o tym, że Twój smartfon ma już „dość” i prosi się o wymianę. Trudno jest na to cokolwiek poradzić, ponieważ przywrócenie ustawień fabrycznych niewiele pomaga, a wymiana podzespołów na mocniejsze jest kompletnie nieuzasadniona ekonomicznie.

Brak aktualizacji

To spory problem, który w pewnym momencie zacznie Ci się mocno dawać we znaki. Producenci oprogramowania stopniowo wycofują wsparcie dla starszych urządzeń, przez co np. nie będziesz mieć możliwości pobrania aktualizacji systemu Android. W efekcie Twoje urządzenie zacznie zwalniać, a zachowane na nim dane przestaną być bezpieczne (aktualizacje usuwają m.in. luki w zabezpieczeniach).

Niedziałające aplikacje

Ten problem może mieć związek albo z brakiem aktualizacji albo… z przeprowadzeniem aktualizacji na urządzeniu, które nie jest już w stanie spełnić wymagań oprogramowania. Starsze smartfony często zaczynają irytować właśnie wtedy, gdy przeprowadzamy aktualizację ulubionych aplikacji, po czym mamy problem z ich działaniem – aplikacje się nie uruchamiają, telefon nie łączy się z innymi urządzeniami itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie