W maju wybierzemy nowego prezydenta, a ponieważ gros kampanii odbywa się dziś w Internecie, to szczególnego znaczenia nabiera ochrona przed cyberatakami i rozsiewaniem dezinformacji. Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK zapowiedziały zwiększenie ochrony procesu wyborczego przed próbami ingerencji np. ze strony służb innych krajów, zwłaszcza Rosji czy Białorusi.
Jednym z kluczowych elementów planu ochrony wyborów jest monitorowanie treści publikowanych w Internecie, zwłaszcza na platformach takich jak Facebook, X (dawny Twitter), Instagram, TikTok i Telegram. Eksperci będą analizować i weryfikować informacje, aby przeciwdziałać manipulacjom, które mogą wpłynąć na opinię publiczną.
Działania te obejmują m.in.: wykrywanie dezinformacji dotyczącej wyborów w Polsce, analizowanie naruszeń ciszy wyborczej i działań fałszywych influencerów zaangażowanych w kampanie dezinformacyjne. Dodatkowo zostaną przerprowadzone szkolenia dla organizacji pozarządowych, dziennikarzy i komitetów wyborczych.
Ważnym elementem cybernetycznej ochrony przebiegu wyborów prezydenckich jest uruchomienie serwisu BezpieczneWybory.pl, który dostarczy rzetelnych informacji o przebiegu głosowania.
Oprócz działań związanych z dezinformacją, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skoncentruje się na ochronie infrastruktury cyfrowej. Kluczowe obszary działań ABW to m.in.: wykrywanie podatności na cyberataki i zabezpieczanie systemów informatycznych, szkolenia dla Krajowego Biura Wyborczego (KBW) w zakresie zagrożeń socjotechnicznych oraz ochrona aplikacji wyborczych wykorzystywanych do organizacji głosowania.