Systemy inteligentnego domu przynoszą realne oszczędności. Oto przykłady

Piotr Kowalczyk
07.04.2021

Idea inteligentnego domu realizuje się na naszych oczach. Rozwiązania, które jeszcze 10-15 lat temu były bardzo drogie, dziś są dostępne na przeciętną kieszeń. Wiele osób budujących czy remontujących dom decyduje się więc zainwestować w nowoczesne systemy pozwalające sterować poszczególnymi funkcjami na odległość oraz integrować wybrane urządzenia ze sobą. Jest to nie tylko wygodne, ale też przynosi realne oszczędności. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Automatyczne sterowanie roletami okiennymi

Rolety mają na celu nie tylko ochronę przed włamywaczami, ale także przed ostrym światłem słonecznym oraz wścibskimi sąsiadami. Obecnie coraz częściej standardem jest automatyzowanie ich pracy. Elektronika czuwa nad tym, aby rolety były otwierane lub zamykane w zależności od… temperatury w pomieszczeniu. W słoneczny, ale zimny dzień, rolety zostaną podniesione, by za darmo ogrzać dom. Analogicznie: w czasie upałów rolety pozostaną zamknięte, aby nie przegrzewać pomieszczeń.

Automatyczna wentylacja

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją coraz częściej jest standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Warto natomiast zautomatyzować jej pracę w taki sposób, aby centrala nie wymieniała powietrza przez cały czas, ale wyłącznie wtedy, gdy wzrośnie poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Zdalne sterowanie temperaturą

Po co utrzymywać wysoką temperaturę w domu w czasie, gdy domownicy są na nartach? Automatyka może obniżać temperaturę do takiego poziomu, jaki zapewni przetrwanie roślinom, a podniesie ją dopiero tuż przed powrotem mieszkańców. Proste, a przy tym bardzo oszczędne, ponieważ koszty ogrzewania stanowią największą pozycję po stronie wydatków w polskich gospodarstwach domowych.

Dostosowywanie oświetlenia do zwyczajów domowników

Automatyzacja pracy oświetlenia jest świetnym sposobem na oszczędności na energii elektrycznej. Skoro wszyscy domownicy siedzą wieczorem w salonie i oglądają film familijny, to po co światło ma się palić w kuchni czy w przedpokoju? Automatyka dostosuje poziom natężenia oświetlenia w salonie do takiego, jaki zapewnia komfortowe oglądanie telewizji.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.