Z poradnika fotografika. Przegląd literatury branżowej

Marek Szydełko
30.04.2016

Z perspektywy miłośnika fotografii, do doskonalenia własnych umiejętności niezbędna jest nie tylko praktyka, ale również teoria. W zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu w pełni uświadomionych postaw na temat technik fotograficznych, świetnie sprawdzi się literatura tematyczna. Oferta wydawnicza jest w tym zakresie niezwykle bogata, począwszy od fotografii krajobrazowej, poprzez sesje portretowe, na śmiałych aktach skończywszy. Poradniki dostarczające cennej wiedzy i inspiracji bez wątpienia przydadzą się zawodowcom zajmującym się fotografią ślubną, rodzinną i portretową. Poznajcie najciekawsze książki o fotografii. Warto mieć w swoim domu przynajmniej kilka z wymienionych tytułów.

Wielu amatorów fotografii często zadaje sobie pytanie: "jak robić dobre zdjęcia?". Z pomocą w rozterkach młodym adeptom sztuki przychodzi książka "Fotografia bez tajemnic" autorstwa Bryana Petersona. Przewodnik dostarcza wskazówek na temat technik fotografowania, kompozycji obrazu, ekspozycji, ale też porady na temat polecanego sprzętu oraz programów do obróbki zdjęć.

Z kolei książka wybitnego fotografa Davida Notona pt: "W stronę lepszych zdjęć" uczy, w jaki sposób doskonalić swoje umiejętności fotograficzne i co ważne, niezależnie od preferowanej tematyki zdjęć. Wskazówki są tym cenniejsze, że stanowią autentyczne, wypracowane metodą prób i błędów doświadczenie, którym autor chętnie dzieli się z każdym, kto pragnie wejść na wyższy poziom swojej pasji.

O tym, jak robić zdjęcia, choć w zupełnie inny, niekonwencjonalny sposób, traktuje równie interesująca lektura - książka autorstwa Cyrill Harnischmacher zatytułowana "Szalona strona fotografii. Niekonwencjonalne i twórcze techniki". Lektura omawia zagadnienia interesujące niejednego adepta sztuki fotograficznej, poruszając kwestie  takie jak:

  • nietypowa obróbka zdjęć,
  • obiektyw w roli teleskopu lub mikroskopu,
  • malowanie światłem — latarka LED,
  • fotografowanie z latawca,
  • ostrość selektywna,
  • fotografia podwodna,
  • używanie lampy błyskowej w nocy,
  • zdjęcia astronomiczne,
  • fotografia stereoskopowa,
  • drukowanie na materiałach niekonwencjonalnych,
  • tworzenie efektu Lensbaby za pomocą wazeliny,
  • panoramy HDR,
  • uaktywnianie ukrytych funkcji w kompaktach Canona.

Tajniki fotografowania można zgłębić również za sprawą niżej wymienionej pozycji, której autorzy skupiają się na nieco innych technikach. Książka jest zbiorem doświadczeń Jürgena i Rainera Gulbinsów. "Techniki fotografii wieloujęciowej", bo o niej mowa, pozwala na ulepszenie własnych fotografii za sprawą:

  • tworzenia zdjęć o większej dynamice dzięki HDRI,
  • stosowania superrozdzielczości,
  • maksymalizacji głębi ostrości za sprawą fokus-stackingu,
  • świadomego stosowania mikrokontrastu.

Autorzy dostarczają czytelnikowi praktycznych przykładów, które lepiej niż czysta teoria objaśniają, w jaki sposób osiągnąć zamierzone efekty wizualne. Podręcznik zdradza także tajniki pracy z programami takimi jak: Photoshop, PhotoAcute, Photomatix Pro, FDRTools, CombineZM, DOP Detail Extractor i Helicon Focus.

Chcesz dowiedzieć się, jak robić zdjęcia lustrzanką cyfrową? Nic prostszego! Wystarczy, że zaopatrzysz się w pozycję napisaną przez polskiego autora, Andrzeja A. Mroczka. Książka zaadresowana do ambitnych fotoamatorów pod tytułem "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym" zaskakuje niebanalną prezentacją fotografii, jak też wysokim poziomem merytoryki. Połączenie koncepcji starej szkoły fotograficznej z najnowszymi technikami pozwoli wznieść się na inny, satysfakcjonujący poziom sztuki. Służy temu dokładne omówienie najnowszych technologii obrazowania cyfrowego, opartego na wysokich rozdzielczościach tonalnych.

Wystarczającą rekomendacją Andrzeja A. Mroczka niech będzie popularność wszystkich jego trzech podręczników, które ukazały się w łącznym nakładzie 84 tysięcy egzemplarzy. Jego "Książka o fotografowaniu" okazała się prawdziwym bestsellerem i została okrzyknięta mianem pozycji kultowej.

Fotografujesz już od dłuższego czasu, opanowałeś podstawowe techniki, jednak wciąż dążysz do jednego: pragniesz poznać sekrety mistrza fotografii cyfrowej? W takim razie, powinieneś sięgnąć po książkę napisaną przez znanego producenta, reżysera komediowego i serialowego, Christophera Kenworthy'ego. "Ujęcia Mistrzów" traktują o technikach filmowania lustrzanką i kamerą cyfrową. Książka dostępna jest pod tym linkiem: http://fripers.pl/c/ksiazki/

Każdy adept fotografii, dzięki korzystaniu z pozycji napisanych przez praktyków tej wyrafinowanej sztuki, zyska garść inspiracji i wskazówek, które podpowiedzą, jak prawidłowo stosować różnorodne techniki, tworzyć fascynujące ujęcia i z pełną świadomością korzystać z bogactwa tej niezwykle plastycznej i fascynującej formy języka artystycznego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie