Zintegrowana karta graficzna – co warto o tym wiedzieć?

Marek Szydełko
10.06.2024

W wielu komputerach, ale też w konsolach czy innym sprzęcie elektronicznym, stosuje się tzw. zintegrowane układy graficzne. Jest to rozwiązanie stosunkowo proste, niedrogie w produkcji, a to oczywiście przekłada się na koszt samego sprzętu. Tej technologii nieco bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym właściwie jest zintegrowana karta graficzna?

Zintegrowana karta graficzna to układ wbudowany bezpośrednio w procesor (CPU) lub płytę główną komputera. W przeciwieństwie do dedykowanej karty graficznej, która jest oddzielnym komponentem wymagającym własnego zasilania i chłodzenia, zintegrowana karta graficzna dzieli zasoby systemowe, takie jak pamięć RAM, z resztą komputera.

Takie rozwiązanie najczęściej znajdziemy w podstawowych modelach komputerów przenośnych i stacjonarnych, głównie w tych dedykowanych pracy biurowej.

Zalety zintegrowanej karty graficznej

Układ graficzny zintegrowany z procesorem lub płytą główną to rozwiązanie stosowane od bardzo dawna, dopracowane i świetnie działające w mniej wymagających okolicznościach. Można tutaj wskazać na kilka istotnych zalet tej technologii, czyli:

  • Niski koszt - komputery z zintegrowanymi kartami graficznymi są zazwyczaj tańsze w porównaniu z tymi, w których zastosowano dedykowaną kartę GPU.
  • Niższe zużycie energii – technologia zintegrowanej karty graficznej pozwala obniżyć zużycie energii, dzięki czemu komputer jest bardziej energooszczędny.
  • Niższa temperatura pracy – zintegrowane układy graficzne emitują mniej ciepła, co przekłada się na lepsze środowisko pracy dla wszystkich podzespołów komputera oraz wyższy komfort użytkownika, zwłaszcza w małym pomieszczeniu.  
  • Kompaktowy rozmiar – brak dedykowanej karty graficznej umożliwia zachowanie kompaktowej obudowy komputera, dzięki czemu jest on lżejszy i bardziej mobilny.

Oczywiście zintegrowana karta graficzna nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad, o których więcej przeczytasz w osobnym artykule na naszym portalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie