Apple Pay: jak to działa w praktyce?

Maciej Piwowski
03.10.2018

Płatności zbliżeniowe są już w naszym kraju standardem. Coraz więcej osób rezygnuje z noszenia przy sobie gotówki, stawiając na komfort i bezpieczeństwo. Do niedawna dokonywanie transakcji bezgotówkowych było możliwe tylko za pośrednictwem kart debetowych i kredytowych. Obecnie za zakupy możemy też płacić telefonem obsługującym technologię NFC. Nowością na polskim rynku jest usługa Apple Pay, skierowana do użytkowników urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak to działa w praktyce.

Fani Apple się doczekali

Apple Pay jest usługą, na którą trzeba było dość długo czekać. Znacznie wcześniej podobne rozwiązanie na telefony z Androidem udostępniło Google. Jednak właściciele urządzeń firmy z Cupertino dziś także mogą się cieszyć płatnościami zbliżeniowymi realizowanymi z poziomu smartfona.

Usługa jest dostępna na wszystkich telefonach Apple, które weszły do produkcji po 2014 roku. W tej grupie są więc iPhone’y od generacji 6 (w tym Plus i 6s) oraz iPhone SE i iPhone X. Warto podkreślić, że Apple Pay działa także na zegarkach Apple Watch oraz na wybranych tabletach firmy: iPad 5. i 6. generacji, iPad Air 2, iPad Pro, iPad mini 4 i iPad mini 3.

Ponadto z Apple Pay można korzystać na komputerach Mac (za pośrednictwem przeglądarki Safari) przy pomocy Touch ID na MacBookach Pro wyposażonych w Touch Bar. Jeśli komputer nie posada tego urządzenia, płatność można potwierdzić telefonem lub Apple Watch.

Coraz więcej banków wspiera Apple Pay

Warunkiem popularyzacji usługi jest uruchomienie jej w jak największej liczbie polskich banków. To stale się zmienia i obecnie Apple Pay wspierają m.in. Alior Bank, BZ WBK, mBank czy Raiffeisen Polbank. W najbliższej przyszłości na podobny ruch zdecyduje się też największy polski bank, czyli PKO BP.

Jak zacząć korzystać z Apple Pay?

Najpierw trzeba oczywiście pobrać aplikację Wallet, a następnie dodać do niej swoją kartę płatniczą wydaną przez bank. Wszystko odbywa się bardzo intuicyjnie – wystarczy czytać wyświetlane komunikaty. Najwygodniejszą opcją jest po prostu zeskanowanie karty aparatem w telefonie.

Apple Pay obsługuje zarówno karty wydane przez Mastercard, jak i VISA. Do swojego konta można dodać wiele kart debetowych i kredytowych, w dodatku wystawionych przez różne banki.

Jak płacić za zakupy?

Procedura zależy od tego, z jakiego urządzenia korzystamy. W przypadku iPhone X niezbędna jest autoryzacja płatności poprzez zeskanowanie twarzy lub wpisanie indywidualnego kodu. Następnie wystarczy już tylko przyłożyć telefon do terminala płatniczego.

W starszych iPhone’ach najpierw przykładamy telefon do terminala, a następnie skanujemy linie papilarne przykładając palec do przycisku Home.

Najmniej problematyczne jest płacenie za zakupy przy pomocy Apple Watch. Najpierw dwukrotnie naciskamy przycisk boczny i przykładamy zegarek do terminala.

W każdym przypadku płatność zostanie pobrana automatycznie, a jej szczegóły są dostępne z poziomu aplikacji Apple Pay.

Apple Pay, podobnie jak Google Pay, to bardzo wygodna usługa, która przypadnie do gustu wszystkim fanom mobilności i osobom nielubiącym nosić przy sobie portfela. Nie ma wątpliwości, że tak właśnie będzie wyglądać najbliższa przyszłość transakcji bezgotówkowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie