Dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie i śmierdzą?

Jerzy Biernacki
01.08.2022

Kiedy myślimy o ręcznikach to, wyobrażamy sobie czysty, świeży i puszysty ręcznik. Są to cechy, na których nam najbardziej zależy. Zwłaszcza kiedy musimy wręczyć ręcznik gościom, wolelibyśmy uniknąć sytuacji, kiedy nasze ręczniki są szorstkie i nieprzyjemnie pachną. Podpowiadamy jak uchronić się od takich sytuacji.

Szorstki ręcznik po praniu — jak tego uniknąć?

Często okazuje się, że miękkość ręcznika znika po pierwszym praniu. Może to wynikać ze słabej jakości włókien lub nieprawidłowego prania. Wydawać się może, że dbanie o higienę ręcznika nie jest skomplikowanie, jednak często popełniamy błędy, które prowadzą do niezadowalających efektów.

Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać, jest równomierne odwieszanie użytego, wilgotnego ręcznika, w przewiewnym i ciepłym miejscu. Kolejnym aspektem znacząco wpływającym na zachowanie właściwości ręczników jest prawidłowe pranie. Warto pamiętać, żeby nie przeładowywać bębna pralki, tak aby zapewnić odpowiedni luz między rzeczami — dzięki temu środki piorące nie tylko skutecznie dotrą do materiału, ale także zostaną efektywnie wypłukane. W innym przypadku pozostałości proszku czy zmiękczacza może prowadzić do zesztywnienia ręcznika. Nie mniej istotna jest też ilość dodanego produktu, mała może powodować niedopranie, zbyt duża – nie wypłukać się prawidłowo. Ważna jest też temperatura wody, im będzie ona wyższa, tym skuteczniejsze pranie. Należy jednak pamiętać, aby zapoznać się z wytycznymi producenta, tak aby nie uszkodzić włókna tkanin.

Świeży i pachnący ręcznik – jak uniknąć przykrego zapachu?

Kolejnym przykrym doświadczeniem może okazać się przykry zapach ręcznika. Podobnie jak
w przypadku szorstkiej struktury może wynikać to z naszego sposobu jego pielęgnacji. Jedną
z najczęstszych przyczyn tego, że nasz ręcznik śmierdzi, jest zostawianie go mokrego w wilgotnej łazience lub wręcz w koszu na pranie. Należy też pamiętać, aby rozwieszać pranie od razu po jego zakończeniu, inaczej możemy doprowadzić do pleśnienia i zatęchnięcia naszych ręczników.

Możemy uratować nasz brzydko pachnący ręcznik i korzystać z niego jeszcze przez długi czas. Na początek warto wykonać ponowne pranie przy zastosowaniu prawidłowych czynności. Należy pamiętać, aby nie przeładowywać pralki i stosować dobrej jakości detergenty. Dodatkowo dobrać odpowiednią temperaturę, aby pozbyć się bakterii oraz prawidłowo wysuszyć ręcznik – co może okazać się kluczowym elementem w pozbyciu się przykrego zapachu.

Możemy też zastosować sprawdzoną domową metodę czy dodać do prania szklankę octu. Ocet nie tylko usuwa przykre zapachy — jego własny ulatnia się zaraz po wyschnięciu — ale też zmiękczy ręcznik.

Warto też pamiętać o regularnym czyszczeniu pralki. Zadbajmy o utrzymanie w odpowiednim stanie nie tylko bębna, ale też pojemników na środki piorące, a przede wszystkim cyklicznie wymieniajmy i czyśćmy filtr.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie