Jak bezpiecznie płacić telefonem? Podstawowe zasady

Piotr Kowalczyk
26.07.2022

Nie każdy pamięta, że Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, które wprowadziły płatności zbliżeniowe kartą. Dziś standardem jest już płacenie telefonem – bardzo wygodne i wbrew obiegowej opinii także bezpieczne, ale tylko pod pewnymi warunkami. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać uruchamiając płatności telefonem.

Korzystaj ze sprawdzonej aplikacji

Przede wszystkim chcąc płacić telefonem zainstaluj aplikację rekomendowaną i obsługiwaną przez Twój bank. Większość banków w Polsce premiuje usługę Googla Pay oraz Apple Pay. Obie aplikacje są bezpieczne i można je śmiało polecić.

Wyłączaj NFC, gdy nie jest potrzebne

Aby płacić telefonem trzeba mieć włączoną funkcję łączności NFC. Nie ma natomiast żadnego powodu, aby funkcja ta pozostawała aktywna przez cały czas. Wyrób w sobie nawyk włączania NFC tuż przed planowaną płatnością i wyłączania zaraz po niej.

Zabezpiecz dostęp do telefonu

I nie, nie może to być tylko numer PIN. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dostęp biometryczny, czyli przez odcisk palca. Dzięki temu nawet w razie utraty telefonu znalazca (lub złodziej) nie będzie mógł od razu wykorzystać go do płacenia w sklepach. Zyskasz czas na zablokowanie karty podpiętej do aplikacji płatniczej.

Zmniejsz limit płatności telefonem

Domyślnie, np. w Google Pay, limity są bardzo wysokie, jak na standardowe płatności za zakupy czy na stacji benzynowej. Dlatego ustaw sobie niższy limit, co będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed ryzykiem utraty sporej ilości pieniędzy w razie np. kradzieży telefonu.

Nie afiszuj się z płaceniem telefonem

Zwłaszcza w miejscach, w których nie czujesz się bezpiecznie. Jeśli widzisz, że wokół Ciebie gromadzą się podejrzanie wyglądające osoby, to zrezygnuj z płacenia w tym miejscu, a już na pewno telefonem. Lepiej dmuchać na zimne i niepotrzebnie nie prowokować groźnych sytuacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie