Jak szybko i bezbłędnie zlokalizować nieszczelność wodociągu?

Mateusz Nowak
14.12.2020

Wycieki wody z nieszczelnego wodociągu generują ogromne straty dla właścicieli i operatorów infrastruktury – przede wszystkim gminnych zakładów komunalnych. Stąd rośnie zapotrzebowanie na systemy i urządzenia, które pozwalają błyskawicznie wykrywać awarie oraz precyzyjnie zlokalizować ich źródło. Producenci takich rozwiązań stają na wysokości zadania, wykorzystując najnowocześniejszą technologię wspierającą systemy dystrybucji wody.

Monitorowanie sieci jest priorytetem

Polskie samorządy rokrocznie wydają miliony złotych na remonty i rozbudowę sieci wodociągowych. Nie tylko na terenach miejskich, ale również do tej pory niezurbanizowanych. Jest to m.in. efekt migracji ludności, która coraz chętniej wyprowadza się na wieś, aby uciec przed zanieczyszczonym powietrzem, hałasem czy wysokimi kosztami życia.

Wraz z rozwojem sieci wodociągowej rośnie zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają stale monitorować stan infrastruktury oraz w porę zareagować na wykrytą awarię. Celem jest maksymalne ograniczenie strat, które obciążają budżety gminne, a dodatkowo powodują marnotrawienie coraz cenniejszej wody.

Jednym z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań pozwalających monitorować stan sieci i lokalizować wycieki jest geofon. Takie urządzenia w swojej ofercie ma polska firma RD Tech. Ze specyfikacją dostępnych geofonów można się zapoznać na stronie http://www.rdtech.pl/kategoria-produktu/detektory-wyciekow-wody/geofony/.

Geofon umożliwia bardzo precyzyjne wskazanie miejsca przecieku. Dzięki temu służby komunalne nie tracą czasu i środków na bezowocne poszukiwanie źródła awarii, mogą dużo szybciej naprawić uszkodzoną instalację i tym samym zminimalizować ilość utraconej wody. Wpływa to także na znaczące zredukowanie kosztów interwencji oraz skrócenie czasu, w jakim odbiorcy będą pozbawieni dostępu do bieżącej wody.

Jak działa taki lokalizator?

Każdy, nawet niewielki wyciek wody z sieci wodociągowej wywołuje efekt fali akustycznej, który jest spowodowany różnicą ciśnień. Towarzyszący temu szum o charakterze punktowego źródła dźwięku rozchodzi się we wszystkich kierunkach, także w gruncie. Geofon wykrywa takie fale akustyczne, dzięki czemu precyzyjnie wskazuje źródło wycieku poprzez wyznaczenie miejsca o największym natężeniu szumu – to tam nastąpiła awaria.

To warto wiedzieć

Poziom szumu jest również wizualizowany na ekranie geofonu, co ułatwia operatorowi wskazanie miejsca wycieku.

Dzięki geofonowi doświadczony operator jest w stanie ustalić z poziomu gruntu, w którym dokładnie miejscu nastąpiła awaria. Eliminuje to konieczność wykonania wstępnego wykopu, a tym samym niepotrzebnego niszczenia infrastruktury (np. asfaltu).

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż geofony z oferty polskiej firmy są wyposażone w system redukcji szumów, co zwiększa bezpieczeństwo pracy operatora w słuchawkach i ułatwia mu odseparowanie szumu fali akustycznej wywołanej wyciekiem od innych zakłóceń. Geofony RD Tech charakteryzują się również szerokim zakresem częstotliwości pracy i lokalizacji miejsca przecieku oraz długim czasem pracy na baterii.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie