Klasyczny telefon komórkowy: czy to wciąż ma sens?

Remigisz Szulc
25.02.2019

Smartfony bezapelacyjnie zdominowały rynek urządzeń mobilnych. Jeszcze niedawno wydawało się, że całkowicie zmiotą klasyczne komórki, bo dystansują je niemal pod każdym względem. Okazuje się jednak, że telefony komórkowe z fizyczną klawiaturą wciąż znajdują nabywców i choć nie sprzedają się już tak dobrze, jak jeszcze kilkanaście lat temu, to producenci nadal wypuszczają nowe modele. Najwyraźniej widzą w tym interes, co nie dziwi, ponieważ zakup klasycznej komórki wcale nie jest takim złym pomysłem.

Dla kogo klasyczna komórka?

Grono użytkowników takich telefonów jest całkiem spore. Wbrew pozorom po klasyczne komórki sięgają nie tylko seniorzy, choć to oni stanowią kluczową grupę docelową dla producentów. Starsze osoby nie potrzebują niebotycznej funkcjonalności smartfonów. W zupełności wystarczy im możliwość dzwonienia, wysyłania i odbierania SMS-ów oraz okazjonalne robienie zdjęć. Dla seniora atutem jest również fizyczna klawiatura.

Klasyczne telefony komórkowe to także ciekawa opcja dla osób pracujących w terenie, które z oczywistych powodów nie chcą mieć przy sobie delikatnego, drogiego smartfona. Komórki uchodzą za niemal pancerne, ponieważ mają solidniejsze obudowy i o wiele mniejsze ekrany bez funkcji dotyku. Zawsze istnieje szansa, że taki telefon da się uratować nawet po zatopieniu czy upadku z dużej wysokości.

Po tradycyjne telefony komórkowe sięgają także osoby aktywne, dla których liczy się mały rozmiar aparatu, jego odporność na wstrząsy, wilgoć czy zabrudzenie.

Klasyczne komórki kupują również rodzice, którzy szukają pierwszego telefonu dla dziecka. Jest to bezpieczna i niedroga opcja. Ryzyko, że dziecko zostanie napadnięte z powodu posiadania takiego telefonu jest czysto hipotetyczne. Poza tym pociecha raczej nie uzależni się od klasycznej komórki, co jest standardem wśród posiadaczy nowoczesnych smartfonów.

Coś dla fanów stylu retro

Klasyczne telefony komórkowe znajdują nabywców również wśród osób, które na co dzień korzystają z zaawansowanych smartfonów. Wszystko dzięki modzie na styl retro. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, pokazanie się w towarzystwie z komórką, która stylistycznie nawiązuje do lat 90. i początku XXI wieku, jest rodzajem nobilitacji. Dlatego po takie telefony chętnie sięgają też osoby młode.

Telefon za grosze

Bardzo ważną zaletą klasycznych telefonów komórkowych jest to, że taki aparat można dziś kupić rzeczywiście za grosze. Na rynku jest zatrzęsienie modeli w cenach zaczynających się od około 50-60 złotych.

Za nieco ponad 100 złotych można mieć już naprawdę porządnie wykonany, elegancki telefon z podstawowymi funkcjami, jak radio FM czy dyktafon. To bez wątpienia najlepsza opcja dla osób dysponujących ograniczonym budżetem, niechcących kupować smartfona na raty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie