LED czy QLED – poznaj różnice

Krzysztof Jagielski
14.09.2022

Kupując nowy telewizor zwykle skupiamy się na przekątnej ekranu oraz jakości obrazu. Nie zawsze natomiast zwracamy uwagę na zastosowane technologie. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru powinien być rodzaj matrycy. Obecnie na rynku dominują modele z matrycami LED oraz QLED. Wyjaśniamy, jakie są między nimi różnice.

Czym jest matryca LED?

Matryce LED zostały opracowane już wiele lat temu i dziś stanowią rynkowy standard. Pisząc precyzyjniej: każdy nowy telewizor ma matrycę LED, choć mogą występować różnice w zakresie rodzaju zastosowanej technologii podświetlenia.

Podstawowy wariant, czyli matryca LED, to rozwiązanie wykorzystujące diody LED do podświetlania pikseli. Dzięki temu wyświetlany obraz jest jaśniejszy i charakteryzuje się lepszym odwzorowaniem kolorów w porównaniu ze starszymi telewizorami LCD.

Warto przy tym zaznaczyć, że poszczególni producenci wykorzystują technologię LED na różne sposoby – na przykład umieszczając diody tylko przy krawędzi ekranu (tzw. Edge LED) lub na całej matrycy (Full LED).

Czym jest matryca QLED?

Technologia QLED jest z nami od kilku lat i cieszy się coraz większą popularnością. Początkowo nie budziła zaufania, jednak dziś wiemy, że nie ma się czego bać – matryce QLED nie sprawiają większych problemów.

Co oznacza litera „Q” w nazwie matrycy? Chodzi o Quantum Dot, czyli kropki kwantowe, inaczej nanokryształy umieszczone między podświetleniem LED a filtrami kolorów w matrycy. Takie rozwiązanie przynosi widoczne gołym okiem efekty: wyraźniejsze kolory podstawowe (niebieski, czerwony i zielony) oraz lepszy kontrast i bezkonkurencyjną jasność obrazu (nawet w porównaniu z osławionymi matrycami OLED), co docenisz zwłaszcza w trybie HDR lub podczas oglądania filmu w jasnym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Matryce LED i QLED konstrukcyjnie są do siebie bardzo zbliżone – większym przełomem było opracowanie matrycy OLED. Wybór jednego z tych dwóch rozwiązań powinieneś uzależnić od własnych oczekiwań względem jakości wyświetlanego obrazu. Technologia QLED, obiektywnie, wypada na tym polu lepiej, natomiast jest mniej trwała i podnosi koszt zakupu telewizora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie