Masz smartfona z Androidem? Uważaj na oprogramowanie typu fleeceware!

Jerzy Biernacki
16.03.2020

Jak większość właścicieli smartfonów pracujących pod systemem operacyjnym Android, korzystasz z różnych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że pobieranie oprogramowania, zwłaszcza darmowego, zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. Tym razem ostrzegamy nie przed potencjalnym zainfekowaniem urządzenia, ale przed oprogramowaniem typu fleeceware. Co to takiego? Dlaczego trzeba na to uważać? Uważnie przeczytaj nasz poradnik.

Czym jest oprogramowanie typu fleeceware?

Jako pierwsi na problem związany z tym oprogramowaniem uwagę zwrócili eksperci z firmy Sophos. Przestrzegają oni, że w sklepie Google Play mnożą się aplikacje, które oferują użytkownikom krótki darmowy okres próbny, po czym zaczynają obciążać kartę kredytową podpiętą do konta bardzo wysokim opłatami.

Schemat wygląda tak. Pobierasz jakieś teoretycznie darmowe oprogramowanie na telefon. Korzystasz z niego w ramach bezpłatnego okresu próbnego, po czym uznajesz, że nie warto za nie płacić. Co robisz? Oczywiście usuwasz apkę z urządzenia. To jednak nie wystarczy. W bazie producenta nadal widniejesz, jako użytkownik, który nie zrezygnował z automatycznie odnawianej subskrypcji. Twoja karta zostanie więc obciążona opłatą – możliwe, że bardzo wysoką. Znane są przypadki, kiedy to nieświadomi użytkownicy ponosili koszty rzędu kilkuset złotych tygodniowo!

Twórcy oprogramowania fleeceware teoretycznie nie łamią prawa, bo przecież każdy może się zapoznać z umową licencyjną. Wiadomo jednak, że prawie nikt tego nie robi. To realne zagrożenie, z którego musisz sobie zdawać sprawę. Najlepiej po prostu unikaj oprogramowania typu fleeceware. Ale jak je właściwie rozpoznać? Są pewne charakterystyczne szczegóły:

  • Oprogramowanie jest udostępniane za darmo tylko na okres próbny – zwykle bardzo krótki, np. kilka dni;
  • Fleeceware to najczęściej bardzo proste aplikacje, również powielające funkcje, jakie są przypisane do telefonu zupełnie za darmo (np. latarka czy kalkulator);

Jak się przed tym bronić?

Jeśli mimo wszystko decydujesz się pobrać na urządzenie oprogramowanie z krótkim okresem bezpłatnych testów, to jeszcze przed jego zakończeniem koniecznie wejdź w ustawienia aplikacji i odznacz opcję automatycznego odnowienia subskrypcji. Obowiązkowo również zapoznaj się z regulaminem i licencją usługi, a najlepiej w ogóle nie pobieraj aplikacji, które wymagają podania danych karty kredytowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie