Pierwsze uruchomienie smartfona: co zrobić krok po kroku?

Maciej Piwowski
06.03.2018

Przeciętny okres eksploatacji smartfona wynosi w naszym kraju 2-3 lata. To dostatecznie długo, by zapomnieć, jak wygląda prawidłowa procedura pierwszego uruchomienia nowego telefonu. Dzięki naszemu poradnikowi nie ominiesz żadnego kroku i będziesz mieć pewność, że smartfon został odpowiednio skonfigurowany, a zgromadzone na nim dane są bezpieczne.

Naładuj baterię

Współczesne baterie nie wymagają już procedury formatowania. Warto jednak pamiętać o naładowaniu akumulatora jeszcze przed rozpoczęciem konfiguracji. Dzięki temu nie będzie problemu z wyłączeniem się urządzenia w trakcie procesu. Drobiazg, ale dobrze jest od tego zacząć.

Sprawdzamy działanie podstawowych funkcji

Zanim wgrasz jakiekolwiek dane do pamięci telefonu czy skonfigurujesz pocztę e-mail, koniecznie sprawdź, czy urządzenie jest w 100% sprawne. Niestety, nie jest to takie pewne, szczególnie w dobie drastycznie spadającej jakości wykonania elektroniki. Przetestuj działanie wszystkich przycisków, głośnika, ekranu dotykowego.

Konto Google/Apple

Aby w pełni wykorzystać potencjał smartfona z Androidem na pokładzie, musisz zalogować się do swojego konta Google (ma je każdy posiadacz poczty Gmail). Identycznie jest w przypadku telefonów Apple – tutaj konieczne będzie połączenie się z usługą Apple ID. Dzięki temu cały proces konfiguracji telefonu będzie w dużej mierze automatyczny.

Aktualizacja systemu

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój nowy smartfon od razu po skonfigurowaniu zaproponuje przeprowadzenie aktualizacji systemu operacyjnego. Zgódź się na to. Im nowsza wersja systemu, tym wyższy poziom bezpieczeństwa Twoich danych. Aktualizacje mają na celu usunięcie wszelkich błędów i dziur, przez które może zostać przypuszczony atak hakerski. 

Blokada ekranu

Nie zapomnij o ustawieniu blokady, dzięki której nikt postronny nie będzie mieć dostępu do zasobów Twojego telefonu. Może to być numer PIN lub wzór kreślony palcem na ekranie dotykowym. Wybierz rozwiązanie, które wyda Ci się bezpieczniejsze i wygodniejsze w obsłudze.

Program antywirusowy

Nie zapomnij o zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego! Może to być nawet darmowy program (byle został pobrany z oficjalnego sklepu Google lub Apple), który i tak będzie o wiele lepszy niż żaden. W dobie masowej cyberprzestępczości rezygnacja z oprogramowania antywirusowego jest szczytem niefrasobliwości.

Limit transferu danych

Jeśli masz uruchomiony pakiet Internetowy, to zalecamy ustawić limit danych komórkowych – zrobisz to z poziomu menu systemu operacyjnego. Telefon poinformuje Cię o zbliżającym się przekroczeniu limitu, dzięki czemu unikniesz wysokich opłat dodatkowych.

Na koniec możesz jeszcze pousuwać zbędne aplikacje i widgety, które zostały preinstalowane w telefonie przez producenta. Teraz Twój nowy smartfon jest już gotowy do pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie