Pobierasz aplikacje z Google Play? Stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa

Andrzej Winnicki
13.07.2020

Google Play to największa baza aplikacji na urządzenia mobilne – zarówno płatnych, jak i zupełnie darmowych. Oficjalny sklep Google nie cieszy się jednak dobrą opinią wśród ekspertów ds. bezpieczeństwa w sieci. Wiadomo, że Google nie jest w stanie zagwarantować użytkownikom 100% ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Powód? Ogromna liczba aplikacji – sprawdzenie każdej z nich jest fizycznie niemożliwe. Pobierając cokolwiek ze sklepu Google Play za każdym razem ponosisz więc pewne ryzyko. Jak je zminimalizować? Stosuj się do tych podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Poczytaj zanim pobierzesz

Jednym z najgroźniejszych nawyków jest bezmyślne, bezrefleksyjne pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play na swoje urządzenie mobilne. Mnóstwo osób wychodzi z mylnego założenia, że skoro aplikacja znajduje się w oficjalnym sklepie giganta, to na pewno została sprawdzona i jest bezpieczna. To niestety tak nie działa. Zawsze przed pobraniem jakiegokolwiek oprogramowania, nawet sygnowanego logo znanej marki, warto poczytać komentarze dotychczasowych użytkowników – często można tam znaleźć ostrzeżenia.

Rozsądne filtrowanie komentarzy

Opinie pod aplikacjami trzeba czytać w sposób krytyczny. Nie jest tajemnicą, że sami producenci aplikacji dostępnych w sklepie Google Play kupują sobie pozytywne komentarze i w ten sposób próbują ukryć fakt, że np. ich oprogramowanie wykrada dane z urządzenia użytkownika. Jeśli opinie są podejrzanie huraoptymistyczne, napisane nienaturalnym językiem, to koniecznie poszukaj też recenzji aplikacji w ogólnej wyszukiwarce.

Usuwaj nieużywane aplikacje

Bardzo często jest tak, że pobieramy jakąś aplikację ze sklepu, bawimy się nią przez 1-2 dni, a później o niej zapominamy. Nieużywane oprogramowanie nie tylko zajmuje miejsce i angażuje pamięć operacyjną, ale może być także potencjalnie niebezpieczne – wystarczy, że hakerzy wykryją w nim jakąś lukę, by zyskać dostęp do danych zgromadzonych na urządzeniach użytkowników. Dlatego pamiętaj: nie używasz, usuwaj.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o oczywistości, czyli zabezpieczeniu urządzenia mobilnego porządnym oprogramowaniem antywirusowym. Może one np. zaalarmować Cię, że pobierana aplikacja ma złą renomę i w przeszłości była wykorzystywana do wykradania danych. Ponadto taki program blokuje nieautoryzowane przez użytkownika działania aplikacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie