Praca zdalna pozwoliła nam „odkryć” technologie, które były dostępne od lat

Andrzej Winnicki
28.04.2020

Jedną z nielicznych korzyści wynikających z pandemii COVID-19 jest to, że nareszcie przekonujemy się do pracy zdalnej – oczywiście w większości z przymusu. Nagle okazało się, że to wcale nie jest takie złe, że firmy (niektóre) mogą nadal funkcjonować, a pracownicy wykonywać swoje obowiązki bez potrzeby przychodzenia do biura. W pracy zdalnej bardzo pomagają nam doskonale znane, ale nieco zapomniane technologie, z których do tej pory korzystaliśmy głównie w celach prywatnych. Kilka przykładów podajemy w naszym poradniku.

Skype

Przyznać się: kto wykorzystywał tę aplikację w celach zawodowych? Pewnie zgłosiło się niewielu chętnych. Tymczasem Skype naprawdę świetnie sprawdza się do organizowania chociażby wideokonferencji. W dobie pandemii uświadomiliśmy sobie (nareszcie!), że wcale nie trzeba organizować wielkich narad w salach konferencyjnych, latać do klientów i zapraszać ich do siebie. Wiele spraw można omówić zdalnie, chociażby właśnie przez Skype.

Komunikatory

Mało kto wykorzystuje je do celów zawodowych, a przecież to świetna alternatywa dla telefonów, spotkań osobistych czy nawet e-maili. Dzięki komunikatorom wymiana uwag, pomysłów czy zwykłych poleceń jest szybka, niezawodna (otrzymujemy potwierdzenie odczytania wiadomości) i bardzo tania, bo nie ponosimy żadnego dodatkowego kosztu. Do najpopularniejszych komunikatorów zaliczamy oczywiście Messengera, Hangouts od Google, ale i wciąż żywe, rodzime Gadu Gadu.

Dropbox, Dysk Google

To tylko te najpopularniejsze aplikacje do przechowywania danych w chmurze obliczeniowej. Wirtualne dyski świetnie nadają się chociażby do przekazywania sobie dużych dokumentów i plików, jak również można je wykorzystywać do pracy na jednym dokumencie w rozproszonym zespole. Zmiany zapisują się automatycznie, są widoczne dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

Aplikacje do pracy zdalnej

Jest tego mnóstwo – począwszy na programach do delegowania zadań, a skończywszy na aplikacjach biurowych obsługiwanych w 100% online (taką możliwość daje nam chociażby pakiet biurowy Office od Microsoftu). Trzeba z tego tylko korzystać. Oczywiście wymaga to reorganizacji pracy zespołu, ale w dobie pandemii mamy unikalną okazję do tego, aby wprowadzić swój biznes na jeszcze wyższy poziom i jednocześnie realnie ograniczyć koszty jego prowadzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie