Projekt inteligentnego domu

Piotr Kowalczyk
24.08.2021

Smart home znacznie podnosi bezpieczeństwo w Twoich czterech ścianach. Pozwala Ci monitorować, co dzieje się w domu w czasie Twojej nieobecności. Daje Ci możliwość zdalnego sterowania sprzętem gospodarstwa domowego. W dodatku, wchodzące w skład instalacji czujniki sprawiają, że w zasadzie wszelkiego rodzaju awarie, włamania czy kradzieże przestaną spędzać Ci sen z powiek. Brzmi niesamowicie? A jednak to wszystko jest możliwe również w Twoim domu.

Smart home – co to jest?

Jeśli trafiłeś na nasz tekst z czystej ciekawości i zadajesz sobie pytanie “smart home – co to jest?”, spieszymy z wyjaśnieniem. Być może definicja na tyle Cię zainteresuje, że w efekcie stwierdzisz, że instalacja inteligentnego domu to coś dla Ciebie.

System składający się z urządzeń i czynności, które wspólnie pozwalają zarządzać w zdalny sposób elementami z zakresu oświetlenia, energii, sprzętów gospodarstwa domowego itp. W wielkim skrócie tak właśnie można scharakteryzować inteligentny dom. Projekt instalacji elektrycznej tego typu może być całkowicie dopasowany do Twoich potrzeb i potrzeb Twojej rodziny.

Smart home system – z czego może się składać?

Skoro odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie “smart home – co to jest?”, czas przybliżyć elementy, z których składa się inteligentny dom. Schemat całej instalacji może być dowolny – od prostego, bazującego na podstawowych elementach, po rozbudowany, który pozwala dosłownie sterować całym domem.

Elementy wchodzące w skład inteligentnego domu można podzielić na:

  • urządzenia sterujące,
  • czujniki,
  • jednostkę centralną.

Wśród urządzeń sterujących najpopularniejsze są: inteligentne gniazdka, inteligentne żarówki, inteligentne termostaty, inteligentne systemy sterowania roletami, inteligentne przyciski. Najczęściej wybieranymi czujnikami są: czujnik ruchu, czujnik zalania, czujnik gazu, czujnik dymu, czujnik otwarcia (okien, drzwi, bram), czujnik temperatury. Wiele osób decyduje się też na montaż inteligentnych kamer zewnętrznych i wewnętrznych. 

Głównym elementem, który wchodzi w skład smart home jest jednostka centralna. To do niej podłączone są wszelkie urządzenia tworzące inteligentny dom i dzięki niej można zarządzać nimi z poziomu tego samego oprogramowania.

Inteligentne domy – instalacje potrzebujące dostępu do internetu

Instalacja inteligentnego domu jest możliwa wszędzie tam, gdzie istnieje dostęp do płynnie działającego internetu. Jednostka centralna, która stanowi “serce” smart home, wymaga połączenia z routerem przez Wi-Fi lub Ethernet. 

Dzięki temu możesz kontrolować każdy element znajdujący się w sieci inteligentnego domu ze smartfona czy tabletu, nawet będąc na drugim końcu świata.

Inteligentny dom – projekty. Zlecić czy zająć się tym samemu?

Projekt inteligentnego domu można wdrożyć w życie na jeden z kilku sposobów. Wśród najczęściej wybieranych można wyróżnić:

  • metodę gospodarczą, która jest najtańsza, ale i najbardziej angażująca. Polega na tym, że sam zdobywasz wiedzę na temat smart home, bazując na ogólnodostępnych informacjach czy doświadczeniu osób z Twojego otoczenia, które mają już inteligentny dom. Projekt w tym przypadku realizujesz w zasadzie samodzielnie;
  • skorzystanie z gotowego, dostosowanego do Twoich potrzeb rozwiązania, stworzonego przez specjalistów, np. Smart Ready. Pomoc doświadczonych wykonawców zewnętrznych pozwala Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i niweluje do zera ryzyko popełnienia błędu spowodowanego brakiem wystarczającej wiedzy.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci usystematyzować informacje na temat smart home i – jeśli tylko będziesz chciał – instalacja inteligentnego domu niebawem nastąpi w Twoich czterech kątach. Życzymy powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie