Signal, czyli komunikator internetowy dla fanów prywatności

Antoni Kwapisz
16.11.2020

Kwestia prywatności, a raczej jej ograniczania, jest dziś bardzo ważnym problemem podnoszonym już nie tylko przez zwolenników teorii spiskowych. Coraz więcej osób czuje potrzebę prowadzenia w pełni poufnej korespondencji w Internecie, czego na pewno nie zapewniają takie aplikacje, jak Messenger czy Google Hangouts. Na popularności zyskuje więc komunikator o nazwie Signal, który może stanowić alternatywę dla ww. apek oraz standardowych wiadomości SMS. Dlaczego warto się zainteresować tym narzędziem?

Jak działa Signal?

Signal to komunikator, którego działanie opiera się na wymianie danych przy pomocy szyfrowania typu „end to end”. Pisząc prościej – narzędzie gwarantuje wysoki poziom poufności oraz zabezpiecza całą konwersację przed nieuprawnionym dostępem z zewnątrz.

Jedyne, co jest potrzebne do korzystania z Signal, to numer telefonu komórkowego (stanowi ID użytkownika) oraz urządzenie z systemem Android lub iOS z aktywnym połączeniem internetowym. Kontaktować możemy się ze wszystkimi osobami, których numery widnieją w książce telefonicznej urządzenia. Następuje tutaj pełna synchronizacja. Można również nadać aplikacji uprawnienia do domyślnej obsługi wiadomości SMS.

Ważne!

Signal nie synchronizuje listy kontaktów z własnymi serwerami, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji trzeba jeszcze przejść prostą weryfikację, która ogranicza się do wpisania kodu przysłanego SMS-em. Ustawiamy również indywidualny numer PIN do odblokowywania aplikacji.

Signal pozwala nie tylko pisać SMS-y i prowadzić komunikację tekstową, ale także dzwonić – szyfrowanie połączeń jest kolejnym argumentem, który przemówi do osób bardzo dbających o swoją prywatność.

Skąd pobrać Signal?

Aplikacja jest dostępna w oficjalnych sklepach App Store (dla urządzeń z systemem iOS) oraz Google Play (dla urządzeń z systemem Android). Korzystamy z niej całkowicie bezpłatnie, nie wyświetlają się żadne reklamy. Aplikacja jest stale rozwijana przez zespół deweloperów, który na bieżąco usuwa różne błędy – najczęściej w tłumaczeniu na język polski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie