Słuchawki bezprzewodowe: wygodne, ale nie takie idealne

Piotr Kowalczyk
02.10.2020

Słuchawki bezprzewodowe są jednym z najgorętszych trendów w kategorii technologii użytkowych. Widujemy coraz więcej osób, które spacerują, robią zakupy, ćwiczą czy nawet jadą samochodem z niewielkimi urządzeniami w uszach. Słuchawki wykorzystujące standard komunikacji bezprzewodowej Bluetooth bez wątpienia są wygodne i praktyczne, ale nie aż tak idealne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Co jest z nimi nie tak – czy raczej: co może być nie tak ze słuchawkami, które kupisz?

Problemy z Bluetooth

Bluetooth to sprawdzony i w dużej mierze niezawodny standard komunikacji, który jednak lubi się „wysypać”. Ma to związek przede wszystkim z ogromną liczbą urządzeń korzystających z tej metody połączenia. Nagminnym problemem, z jakim borykają się posiadacze słuchawek bezprzewodowych, jest więc zrywanie połączenia, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, jak galerie handlowe, siłownie czy restauracje.

Klasyczny problem z parowaniem słuchawek

Nie chodzi tutaj nawet o problematyczne sparowanie słuchawek z urządzeniem będącym źródłem dźwięku (np. smartfonem), ale o pojawiają się po pewnym czasie kłopoty z „widzeniem” obu słuchawek jako osobnych urządzeń. Uprośćmy: w teorii słuchawki Bluetooth powinny być rozpoznawane np. przez smartfon, jako jedno urządzenie. Może się jednak pojawić problem polegający na tym, że telefon traktuje je jako dwa osobne urządzenia, w efekcie czego udaje się sparować tylko jedną słuchawkę – druga nie emituje wówczas dźwięku.

Wypadanie z uszu

To temat-rzeka i kwestia wyłącznie tego, aby prawidłowo dobrać słuchawki pod kątem kształtu swoich małżowin usznych. Wiadomo jednak, że dziś zdecydowana większość użytkowników kupuje takie słuchawki online, nie przymierzając ich wcześniej. Poza tym nie wszystkie sklepy stacjonarne umożliwiają opcję przymiarki z przyczyn higienicznych. Tak czy inaczej jest wielce prawdopodobne, że słuchawki bez pałąka (a więc wkładane jedynie do uszu) okażą się dość niewygodne, a co gorsza – będą wypadać w różnych sytuacjach, co oczywiście zwiększa ryzyko ich zniszczenia czy zgubienia.

Niska jakość dźwięku, opóźnienia

Co prawda topowe modele słuchawek bezprzewodowych potrafią zaskoczyć jakością dźwięku in plus, ale są tak drogie, że większość użytkowników i tak wybiera modele z niższej półki. No i wtedy się zaczyna. Jakość grania jest co najwyższej średnia, a do tego występuje typowy problem, czyli delikatne opóźnienie, co może być irytujące, gdy jednocześnie słuchasz piosenki i oglądasz teledysk.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie