Smart gniazdko: co to jest? Jak działa?

Antoni Kwapisz
28.01.2021

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że większość urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest „smart” – przynajmniej według ich producentów. Obecnie wystarczy, że dany sprzęt posiada funkcję łączenia się z siecią bezprzewodową, aby zyskał miano inteligentnego, co jest jednak grubą przesadą. Od pewnego czasu na rynku furorę zaczynają robić smart gniazdka, które rzeczywiście fajnie sprawdzają się w domu i w biurze, oferując przydatne funkcje. W naszym poradniku wyjaśniamy, czym właściwie jest smart gniazdko i jak działa.

Smart gniazdko, czyli co?

Smart gniazdka nie mają wiele wspólnego z tradycyjnymi gniazdkami elektrycznymi. Z wyglądu bardziej przypominają przelotki czy popularne rozgałęźniki. Takie urządzenie wpina się w gniazdko, a następnie można do niego podłączyć dowolny sprzęt przy pomocy wtyczki. Na pierwszy rzut oka trudno jest się zorientować, że mamy do czynienia z jakąś bardziej rozwiniętą technologią. Ta kryje się wewnątrz urządzenia.

Jak działa smart gniazdko?

Smart gniazdka są wyposażone w interfejs komunikacji bezprzewodowej – najczęściej moduł Wi-Fi, choć gniazdka wchodzące w skład dedykowanego systemu smart home korzystają z innych protokołów. Takie urządzenie łączy się więc z siecią bezprzewodową w budynku, a sterujemy nic za pomocą aplikacji mobilnej na telefonie. Po podłączeniu do gniazdka jakiegoś sprzętu, na przykład lampki czy pralki, możemy sterować pracą także tego urządzenia, bez podchodzenia do niego. Wszystko zrobimy z poziomu smartfonu.

Tym samym smart gniazdka stają się prostym i skutecznym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup kompletu inteligentnych urządzeń, ale chcą z nich korzystać w sposób wygodniejszy, obsługiwać je zdalnie.

Do czego przydaje się takie smart gniazdko?

Dzięki możliwości zdalnego sterowania urządzeniami podłączonymi do prądu za pośrednictwem smart gniazdek, wchodzimy na znacznie wyższy poziom komfortu. Możemy z poziomu telefonu na przykład sterować oświetleniem, włączać i wyłączać poszczególne sprzęty – jest to bardzo wygodne.

Kolejną zaletą jest możliwość ustalenia harmonogramu zasilania. Działa to na bardzo prostej zasadzie, którą wyjaśnimy na przykładzie świątecznej choinki. Podłączając oświetlenie choinkowe do prądu za pośrednictwem smart gniazdka, możemy z góry zaplanować, że będzie się ono włączać na przykład o 17 oraz wyłączać o 23.

Fajną funkcją smartt gniazdek jest również tworzenie statystyk zużycia energii, które możemy analizować z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki temu wiemy, ile prądu zużywa dane urządzenie w skali dnia, tygodnia, miesiąca, roku itd. To może zmotywować do zainwestowania w bardziej energooszczędny sprzęt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie