VPN w pracy zdalnej - wady i zalety

Remigisz Szulc
21.04.2021

Obecna sytuacja na całym świecie spowodowała gwałtowny napływ firm przenoszących swoich pracowników do warunków pracy zdalnej. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu popytu na rozwiązania związane ze środowiskiem tzw. telepracy.

Istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, aby zadbać o prawidłową i bezpieczną pracę zdalną. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na jednym z nich, mianowicie na ochronie urządzeń osobistych przy stosowaniu VPN w pracy zdalnej. Zapraszamy.

Połączenie VPN w pracy zdalnej

Zazwyczaj prywatni użytkownicy pracujący zdalnie nie muszą zaprzątać sobie głowy wyborem odpowiedniego oprogramowania VPN. Czemu? Najczęściej firma, do której należy dany pracownik, wynajmuje serwer pośredni (tzw. centralę), która zapewni bezpieczeństwo pracy każdemu pracownikowi z osobna. W przeciwieństwie do zwykłych połączeń bez oprogramowania VPN nie ma obawy, że taki serwer może zostać naruszony.

Ponadto najlepsi dostawcy oprogramowania VPN dla firm zapewniają także możliwość instalowania aplikacji VPN na urządzeniach mobilnych dla kluczowych pracowników firmy. Co jednak gdy nie jesteśmy stałymi pracownikami danej firmy, zarabiając na życie jako tzw. freelancerzy, lub gdy nasza firma nie oferuje pakietów VPN pracownikom?

Dlaczego potrzebujemy VPN w pracy zdalnej?

Chociaż wiele osób stosuje już z VPN w domu do użytku osobistego, ryzyko znacznie wzrasta, jeśli zaczniemy pracować z naszego domowego komputera. Korzystając z VPN w pracy zdalnej, odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych danych osobistych, a także danych firmy i jej klientów.

Jakich programów VPN warto używać?

Skoro już wiemy, dlaczego warto korzystać z programów VPN w pracy zdalnej, możemy przejść do następnego punktu. Jakich programów VPN warto używać? Na początku należy spojrzeć na dostępność danego oprogramowania. Niektóre VPN-y mogą nie działać dokładnie w danym kraju. Jeśli więc, oprócz pracy zdalnej poruszamy się także za granicą, warto zainteresować się jak najszerzej dostępnymi wersjami.

Wsparcie użytkownika jest kolejną ważną cechą podczas wyboru oprogramowania. Zespół VPN musi być zawsze w kontakcie, gdy potrzebujemy pomocy w instalacji i konfiguracji, a także w rozwiązywaniu innych problemów technicznych.

Podaliśmy tylko niektóre cechy, jakie powinien posiadać skuteczny VPN. Nie ma jednego, najlepszego rodzaju oprogramowania, ponieważ każde różni się np. szybszą prędkością połączenia, czy lepszymi kryteriami bezpieczeństwa. Aby dokładnie zagłębić się w tematykę wyboru VPN, przeczytaj o różnych zalecanych programach VPN w naszym artykule, który pomoże Ci dobrać korzystne oprogramowanie.

Zalety VPN w pracy zdalnej

Firmy lub pracownicy na własną rękę, którzy współpracują z klientami internetowymi, muszą zainwestować w ochronę i anonimowość swojego połączenia. Idealnie byłoby, gdyby firma, w której pracujemy, posiadała własny serwer dedykowany, który miałby wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa.

Niestety, nie jest to możliwe przy pracy zdalnej. Nawet jeśli pracownicy łączą się z serwerem firmy, nadal istnieje między nimi kilka lokalnych serwerów, które mogą zostać zaatakowane. W takim momencie na pomoc przychodzą oprogramowania VPN, które są często jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Korzystanie z VPN i łączenie się przez chmurę jest gwarantem najwyższego bezpieczeństwa.

Korzystając z VPN na swoim komputerze osobistym, możemy być pewni, że jakiekolwiek media społecznościowe używające plików cookies i inne programy śledzące nie zapiszą naszych danych ani aktualnego ruchu w sieci.

Zalety VPN w pracy zdalnej – bezpieczni klienci

Ponieważ pracujemy online, nie mamy kontroli nad minimalizacją szkód lub prawdopodobieństwem wystąpienia żadnych wycieków bez odpowiedniego oprogramowania. Osoby pracujące w Internecie najczęściej posiadają własny system przechowywania plików, natomiast niedoświadczeni freelancerzy nie będą mieli pojęcia o prawidłowym bezpieczeństwie w dobie pracy zdalnej.

Każda firma, czy jest to jednoosobowa działalność freelancera, czy wielka międzynarodowa korporacja, musi zrobić wszystko, aby chronić interesy i własność swoich klientów przez wykorzystanie VPN w swojej działalności.

Zalety VPN w pracy zdalnej – jesteśmy bezpieczni

Wykonujemy swoją pracę, mamy wyznaczony deadline i staramy się jak najlepiej wykorzystać środowisko pracy zdalnej do osiągnięcia wyznaczonych efektów. Co, jeśli dopiero zaczęliśmy pracę w Internecie i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności?

Dla niewtajemniczonych może to stanowić ogromny problem. W domu nie mamy nadzorców i nikt nie przyjdzie nam na ratunek, gdy coś się stanie z naszą bazą klientów lub danymi konta osobistego. Ponosimy wyłączną odpowiedzialność za wszystkie swoje działania, dlatego zalety, jakie niesie ze sobą wykorzystanie VPN w pracy zdalnej, są tak ważne. Chronią nas przed utratą nie tylko klientów, ale całego dorobku finansowego.

Zalety VPN w pracy zdalnej – unikamy efektu domina

Zastanawiasz się jeszcze nad powodem, dla którego potrzebujesz oprogramowania VPN? Prawdopodobnie największym z nich jest tzw. efekt domina. Oznacza on mniej więcej tyle, że jeśli Twój smartfon zostanie zaatakowany, w momencie wejścia do domu i uruchomienia sieci Wi-Fi zainfekuje on nasz komputer, co z kolei spowoduje zainfekowanie innych komputerów w sieci firmowej.

Zanim zdążymy mrugnąć okiem, wszystkie informacje o Twojej firmie i klientach zostaną skradzione. Dlatego konieczne jest używanie VPN nie tylko na komputerze hosta, ale także na wszystkich innych urządzeniach, jeśli jesteśmy posiadaczami nawet małej działalności gospodarczej.

Wady VPN w pracy zdalnej

Jedynymi widocznymi wadami korzystania z oprogramowania VPN w pracy zdalnej są na pewno takie defekty jak:

  • Wolniejsze połączenie internetowe – szyfrowanie danych wpływa na szybkość połączenia internetowego. Najszybszym rozwiązaniem tego problemu jest wybranie jednego z serwerów, który znajduje się niedaleko naszej fizycznej lokalizacji;
  • Blokady VPN – Co raz więcej serwisów i aplikacji związanych z przesyłaniem strumieniowym może zablokować do siebie dostęp dzięki używaniu blokad VPN. Jest to jednak łatwa do obejścia bolączka.

Podsumowanie

Korzystanie z VPN do pracy zdalnej powinno być podstawą podstaw nowego sposobu prowadzenia pracy w Internecie. Nawet po ustąpieniu wirusa i możliwości powrotu do zdalnego trybu możemy nie zdać sobie sprawy, że stało się coś o wiele poważniejszego. Stosowanie programów VPN oraz antywirusowych to droga do zapewnienia możliwie jak najlepszej ochrony.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie