Ad-Aware Free Antivirus+ - ciekawy wybór

Maciej Piwowski
20.05.2016

Ad-Aware Free Antivirus+ to darmowa wersja popularnego oprogramowania antywirusowego, który ma ambicję być podstawowym i kompleksowym narzędziem do walki z wszelkimi zagrożeniami, jakie czyhają na użytkowników sieci. Sprawdzamy, czym program wyróżnia się na tle konkurencji.

Za darmo, ale daje sporo możliwości

Ad-Aware Free Antivirus+, jak sama nazwa tego programu zdradza, służy nie tylko do ochrony komputera przed wirusami. Generalnie podstawowym zadaniem narzędzia jest radzenie sobie z bardzo groźnym dla użytkowników sieci oprogramowaniem szpiegującym, w tym koniami trojańskimi, rootkitami, aplikacjami spyware i keyloggerami. Producent tym właśnie zasłynął, ale postanowił też powalczyć na rynku klasycznych antywirusów, stąd rozszerzenie funkcjonalności programu.

W przypadku darmowej wersji otrzymujemy całkiem rozbudowany moduł ochrony systemu w czasie rzeczywistym, co jest już dziś rynkowym standardem. Program skanuje komputer w poszukiwaniu wirusów, ale przede wszystkim złośliwego oprogramowania szpiegującego. Do naszej dyspozycji jest m.in. wymuszenia skanowania całego systemu lub wybranych dysków czy nawet pojedynczych folderów.

Przydatne rozwiązania

Ciekawą opcją jest specjalny tryb dla graczy. Jego uruchomienie wiąże się z ciągłym skanowaniem połączenia internetowego podczas rozgrywki, co chroni przed „zassaniem” szkodliwego oprogramowania z sieci P2P czy bezpośrednio z komputerów innych graczy.

Poza tym do dyspozycji użytkownika wersji darmowej został oddany dość rozbudowany moduł antyspyware – niezwykle przydatny w czasach cyberprzestępczości. Oczywiście wszystkie funkcje programu można w dużym stopniu konfigurować w zakresie własnych potrzeb i oczekiwań.

Na pewno należy też wspomnieć o dość rozbudowanym module typowo antywirusowym. Program posiada funkcję kwarantanny, podczas której podejrzane pliki są skanowane, a później użytkownik otrzymuje propozycję wykonania konkretnej akcji, najczęściej usunięcia wirusa.

Użytkownik ma także wpływ na pracę poszczególnych funkcjonalności – wystarczy skorzystać z harmonogramu zadań lub wymusić skanowanie w dogodnej chwili. Ad-Aware Free Antivirus+ posiada również funkcję tworzenia listy tzw. ignorowanych lokalizacji, które zostaną pominięte podczas kolejnego skanowania systemu.

Wersja istotnie zubożona

Trzeba uczciwie przyznać, że wersja darmowa została dość istotnie „okrojona” z funkcjonalności, które znajdziemy w wersji Ad-Aware Pro 11. Brakuje chociażby modułu antyspamowego (bardzo przydatnego w firmach) czy bardziej rozbudowanej zapory sieciowej. Nie znajdziemy tutaj także narzędzia zapobiegającego próbom phishingu czy opcji skanowania zewnętrznych nośników pamięci. Szkoda.

Ad-Aware Free Antivirus+ pobierzesz bezpośrednio ze strony producenta programu: http://www.lavasoft.com/products/ad_aware_free.php

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie