Aktualizuj! Dlaczego warto przeprowadzać aktualizacje kluczowych programów?

Mateusz Nowak
19.01.2017

Wielu użytkowników komputerów pracujących pod systemem operacyjnym Windows dostaje białej gorączki na dźwięk słowa „aktualizacja”. Fakt, w przeszłości Microsoftowi zdarzały się różne nieciekawe historie związane z wypuszczaniem pakietów aktualizacyjnych, które zamiast poprawić działanie systemu, utrudniały życie użytkownikom. Jednak są to tylko nieliczne przypadki. Generalna zasada bezpiecznego korzystania z komputera podłączonego sieci brzmi bowiem: należy przeprowadzać aktualizacje programów. Dlaczego to takie ważne?

Aktualizacja systemu operacyjnego – nie zwlekaj!

Aktualizacje systemowe są owiane złą sławą od czasów pamiętnych pakietów Service Pack do Windowsa XP. Nie należy jednak żyć przeszłością. Obecne systemy operacyjne są znacznie lepiej chronione przed atakami z zewnątrz, ale pod jednym warunkiem – że są regularnie aktualizowane.

Zwykle po zainstalowaniu systemu jest zaznaczona opcja dokonywania automatycznych aktualizacji – wielu użytkowników ją wyłącza, i słusznie. Lepiej móc kontrolować to, jakiego rodzaju aktualizację chce przeprowadzić Windows. Generalnie jednak nie należy z tego rezygnować, szczególnie jeśli aktualizacja ma związek z załataniem systemu zabezpieczeń czy firewalla.

Rada

Jeśli obawiasz się, że aktualizacja systemu operacyjnego spowoduje jakieś problemy w pracy komputera, wstrzymaj się z nią kilka dni. Śledź blogi i portale technologiczne, na których na pewno znajdziesz informacje na temat skutków takiej aktualizacji.

Co jeszcze warto aktualizować?

Jest cała lista programów, które bezwzględnie powinny być regularnie aktualizowane. Otwiera ją oczywiście program antywirusowy. Większość z nich posiada opcję automatycznej aktualizacji bazy sygnatur wirusów w ramach połączenia z chmurą, jednak użytkownik może także zażyczyć sobie, aby program każdorazowo pytał go o zgodę. Nigdy nie zwlekaj z aktualizacją antywirusa!

Kolejna jest przeglądarka internetowa. To ona często stanowi pierwszą linię ataku ze strony złośliwego oprogramowania, dlatego warto dbać o to, aby przeglądarka była zawsze aktualizowana do najnowszej wersji. Zwykle przynosi to korzyść w postaci przyspieszenia jej pracy.

Warto także wspomnieć o aktualizacji wtyczek, które są nagminnie atakowane przez wirusy i inne świństwa, a później destabilizują pracę przeglądarki czy nawet całego komputera. Jeśli korzystasz z Google Chrome, to spokojnie – ta przeglądarka sama przeprowadza aktualizacje zainstalowanych wtyczek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie