Avast for Business – coś dla małych firm

Krzysztof Jagielski
24.05.2016

Większość darmowych programów antywirusowych ma istotne ograniczenie – ich licencja freeware nie obejmuje użytku komercyjnego. Oznacza to, że nie wolno ich używać na komputerach firmowych, nawet na laptopie należącym do osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Na szczęście na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań dedykowanych biznesowi. Jedno z nich to Avast for Business.

Po prostu Avast, ale z centralnym zarządzaniem

Avast for Business to w gruncie rzeczy nieco rozbudowana wersja „zwykłego” Avasta Free Antivirus, z tą różnicą, że licencja programu pozwala na jego użytkowanie na komputerach firmowych – także za darmo, ale tylko w podstawowej wersji. Czym jeszcze różni się od programu dla użytkowników domowych? Kilkoma szczegółami.

Przede wszystkim do dyspozycji użytkownika biznesowego oddany został panel webowy, za pośrednictwem którego administrator sieci zyskuje narzędzie do centralnego zarządzania funkcjonalnościami pakietu antywirusowego. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy faktycznie w firmie znajduje się wiele komputerów, nad którymi czuwa specjalista IT lub po prostu właściciel.

Zdalne sterowanie programem ma wiele zalet. Dzięki niemu administrator wewnętrznej sieci może np. wprowadzać zmiany w czułości filtrowania, wywoływać ręczne skanowanie systemów wszystkich komputerów (np. w weekend), analizować statystyki i raporty, nawet zdalnie wyłączać komputery i wysyłać wiadomości do pozostałych użytkowników.

W darmowej wersji Avast for Business mamy ponadto wbudowany moduł do czyszczenia pamięci przeglądarek internetowych. Jeśli oczekujemy większej funkcjonalności musimy sięgnąć po płatną wersję Premium. Ona daje nam możliwość zastosowania zapory sieciowej, udostępnia specjalny moduł do ochrony bankowości elektronicznej Safezone, posiada filtr antyspamowy czy wsparcie dla serwerów Exchange oraz Sharepoint. W wielu firmach przyda się także opcja trwałego kasowania plików.

Dość dobre narzędzie do ochrony biznesu

Poza tymi szczegółami Avast for Business nie różni się od swojej „domowej” wersji. Nadal mamy do dyspozycji funkcję skanowania systemu w czasie rzeczywistym, automatycznej aktualizacji bazy sygnatur wirusów (za pomocą mechanizmu strumieniowego wysyłania) oraz skanowania systemu w czasie uruchamiania komputera.

Program bez udziału użytkownika sprawdzi również dane pobierane z sieci P2P i komunikatorów internetowych, przeanalizuje strony www i zapewni ochronę przed skryptami. W wersji Business dodatkowo zyskujemy opcję skanowania stron korzystających z protokołu HTTPS oraz tworzenia płyty ratunkowej w razie utraty danych czy awarii komputera.

Avast for Business to jedno z ciekawszych narzędzi antywirusowych dedykowanych biznesowi. Jego atuty to dostępność darmowej wersji oraz dość wysoka skuteczność skanerów. Program można pobrać ze strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie