Avast Free Antivirus – jeden z najpopularniejszych programów na rynku

Remigisz Szulc
30.05.2016

Avast Free Antivirus bez wątpienia należy do czołówki najbardziej popularnych programów antywirusowych na rynku. Wpływ na to ma nie tylko fakt, że jest darmowy (w użytku domowym), ale także skuteczny, ma silne wsparcie producenta, a jego baza sygnatur wirusów jest często aktualizowana. Jak działa? Czy warto go wybrać do ochrony swojego komputera?

Kompleksowe narzędzie zabezpieczające

Avast Free Antivirus, jak na program całkowicie darmowy, daje swoim użytkownikom solidne wsparcie w zakresie ochrony komputera i nie tylko. Oprogramowanie działa w kilku trybach:

  • Skanowania systemu – wymuszonego lub zaplanowanego przez użytkownika, może także działać w trybie skanowania ciągłego w tle;
  • Skanowania poczty e-mail – zarówno wychodzącej, jak i przychodzącej;
  • Skanowania rozmów prowadzonych przez komunikatory internetowe
  • Skanowania przeglądarki internetowej;
  • Ochronę komputera w czasie rzeczywistym;

Standardem, o którym jednak warto wspomnieć, jest w pełni automatyczny proces aktualizowania bazy sygnatur wirusów. Avast wykorzystuje do tego tzw. mechanizm strumieniowego wysyłania, dzięki czemu cały proces jest znacznie szybszy i przeprowadzany w czasie rzeczywistym. W praktyce oprogramowanie przeprowadza aktualizację (lub przynajmniej sprawdza dostępność nowych sygnatur) co kilka minut.

Duży zakres personalizacji

Użytkownik może naprawdę solidnie spersonalizować działanie oprogramowania. Możemy np. ustawić skanowanie systemu w czasie uruchamiania komputera, co bywa przydatne, jeśli sprzęt jest stale podłączony do sieci. Poza tym Avast pozwala na automatyczne skanowanie danych pobieranych przy użyciu komunikatorów oraz sieci P2P. Nieźle radzi sobie także z ochroną przed niebezpiecznymi skryptami pobieranymi podczas przeglądania www.

W najnowszej wersji programu producent udostępnił moduł odpowiadający za bezpieczeństwo sieci domowej. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które dokona analizy bezpieczeństwa sieci, także pod kątem stosowania szyfrowanego połączenia bezprzewodowego i jakości zabezpieczenia routera.

Świetnym narzędziem jest SecureDNS. Jego zadaniem jest ostrzeganie użytkownika przed stronami zawierającymi szkodliwe oprogramowanie lub próbującymi wykraść dane. Warto jeszcze wspomnieć o sprawnej obsłudze technicznej realizowanej z poziomu aplikacji Avast oraz o skanowaniu ruchu odbywającego się poprzez protokół bezpieczeństwa HTTPS.

Avast Free Antivirus jest przeznaczony do darmowego użytku domowego, można go pobrać w polskiej wersji językowej bezpośrednio ze strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie