AVG Antivirus – hit w wersji darmowej i komercyjnej

Mariusz Siwko
01.06.2016

AVG Antivirus jest bardzo popularnym programem antywirusowym, który jest dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i komercyjnej. Istnieje również aplikacja na urządzenia mobilne. Program cieszy się dobrą opinią użytkowników, bo korzysta z kilku ciekawych rozwiązań zwiększających jego skuteczność w wykrywaniu szkodliwego oprogramowania.

Szeroki zakres pracy

AVG Antivirus pracuje w trybie skanowania w czasie rzeczywistym. Robi to w tle, dlatego nie ma mowy o przesadnym obciążaniu systemu. Poza ochroną antywirusową program zapewnia wykrywanie trojanów, oprogramowania szpiegującego czy rootkitów – co ciekawe jest to opcja dostępna także w wersji darmowej dla użytkowników domowych, za co należy się producentowi pochwała. Możemy oczywiście wybrać skanowanie według harmonogramu, jak również wymuszone oraz wybrać interesujące nas obszary skanowania.

Dużym atutem programu, podkreślanym przez większość użytkowników, jest jego niski wpływ na stabilną pracę systemu operacyjnego. AVG Antivirus nie jest zbytnio obciążający, może zatem pracować na starszych komputerach i słabszych urządzeniach mobilnych.

Zaawansowana ochrona internetowa

Ciekawym narzędziem wbudowanym w program jest moduł LinkScanner. Jego praca polega na bieżącym skanowaniu wszelkich linków prowadzących do witryn internetowych, co chroni użytkownika przed zalogowaniem się na fałszywej stronie, służącej do kradzieży danych. Uzupełnieniem modułu jest Identity Protection – ta funkcja zabezpiecza nasze dane przed ich przechwyceniem w sieci.

Warto wiedzieć

Nawet w darmowej wersji programu znajdziemy rozbudowany skaner poczty internetowej korzystającej z protokołów POP3, SMTP oraz IMAP.

Ponadto AVG Antivirus ma skuteczne skanery antywirusowe, bazujące także na mechanizmach heurystycznych. Dzięki temu naprawdę dobre radzi sobie z wykrywaniem niechcianych aplikacji, skanowaniem archiwalnych plików oraz przenoszeniem potencjalnie niebezpiecznych elementów do kwarantanny.

Dobre rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników

AVG Antivirus, w każdej swojej wersji, daje duże pole do popisu w zakresie personalizacji ustawień użytkownika. Oczywiście do naszej dyspozycji są raporty skanowania i archiwa wykrytych zagrożeń. Ponadto fajnym rozwiązaniem jest wbudowany moduł PC Analyzer, który informuje o śmieciach znajdujących się na dysku komputera proponując ich usunięcie w celu przyspieszenia pracy systemu.

Użytkownicy domowi z powodzeniem mogą poprzestać na darmowej wersji AVG Free Antivirus – do pobrania ze strony producenta. W przypadku firm trzeba już sięgnąć po płatny program.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.