Baidu Antivirus – chińskie nie musi być złe?

Mateusz Nowak
17.10.2016

Chińskie produkty są już obecne w niemal wszystkich obszarach naszej rzeczywistości, ale do tej pory nie zrobiły większej kariery w świecie zabezpieczeń. Powód jest prosty: nie cieszą się zaufaniem, a to kluczowa cecha w tej branży. Mimo to Chińczycy próbują i wychodzi im to coraz lepiej. Przykładem jest rosnącą popularność oprogramowania antywirusowego Baidu Antivirus. Co potrafi ta aplikacja? Sprawdzamy.

Antywirus od producenta wyszukiwarki

Baidu to jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych w Chinach. Jej producent przygotował także oprogramowanie antywirusowe, którym próbuje zainteresować europejskich użytkowników. Pierwszą zachętą jest fakt, że program jest darmowy – ale tylko do użytku domowe (jednoosobowe firmy muszą już płacić). Dodatkowo producent postawił na aż 3 silniki zabezpieczające, czyli Avira Antivirus Engine, Baidu Antivirus Engine i Baidu Cloud Security Engine.

Baidu Antivirus oferuje to, czego oczekujemy od współczesnego oprogramowania tego typu. Wykrywa wirusy, trojany, rootkity, oprogramowanie szpiegujące, robaki i wszelkie inne zagrożenia czyhające na nas w sieci.

Atuty programu

Produkcja Baidu, jak przystało na nowoczesny program, oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym. Antywirus monitoruje wszystkie pliki zapisywane na dysku komputera, a także ich kopie. W normalnym trybie program korzysta z chińskiego silnika, jednak użytkownik może z poziomu panelu zarządzania wymusić uruchomienie silnika Aviry.

Dużym plusem programu jest funkcja blokowania zmiany strony startowej przeglądarki oraz blokowania wszelkich programów chcących wyłączyć działanie aplikacji antywirusowej. Użytkownik może oczywiście ręcznie określić pożądany poziom dokładności skanowania systemu.

Do wyboru jest kilka opcji skanowania: szybka, skanowanie wybranych folderów oraz skanowanie pełne. Istnieje możliwość stworzenia wykluczeń, których program skanować nie będzie – można wskazać pojedyncze pliki czy strony internetowe.

Dodatkowo program jest wyposażony w funkcję kwarantanny – dzięki niej podejrzane pliki są odseparowywane z systemu i badane pod kątem faktycznego zagrożenia z ich strony. Baidu Antivirus automatycznie pobiera bazy sygnatur i aktualizuje się do najnowszej wersji.

Jak pobrać?

Baidu Antivirus można pobrać za darmo ze strony producenta, ale trzeba przy tym skorzystać z wbudowanego managera pobierania – nie zostanie on aktywowany, jeśli komputer nie będzie podłączony do sieci. Producent nie udostępnia oficjalnego spolszczenia – można je jednak znaleźć na alternatywnych stronach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.