Ciekawe programy do usuwania oprogramowania typu spyware

Piotr Kowalczyk
19.12.2017

Spyware to bardzo złośliwe oprogramowanie szpiegujące, które nie tylko wykrada informacje na temat użytkownika, ale może też wprowadzać szkodliwe zmiany na komputerze i w przeglądarce internetowej. Objawem zainfekowania urządzenia jest znaczne spowolnienie pracy oraz m.in. zmiana strony startowej czy samej wyszukiwarki. Nie każdy program antywirusowy radzi sobie z tego typu oprogramowaniem. Na szczęście dostępne są skuteczne i darmowe programy wyspecjalizowane w wynajdywaniu i usuwania spyware. Oto nasze propozycje.

Malwarebytes

Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy program, który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem nie tylko oprogramowania spyware, ale także malware czy ransomware. Program jest dostępny w dwóch wersjach: płatnej i bezpłatnej. Różnią się tym, że w pierwszym przypadku użytkownik ma zagwarantowaną ochronę w czasie rzeczywistym.

Warto wiedzieć

Malwarebytes po pobraniu ze strony producenta instaluje się w wersji premium. Po 14 dniach część funkcji wygasa i wtedy można albo wykupić pakiet, albo poprzestać na wersji darmowej.

Obsługa programu jest bardzo prosta – wystarczy uruchomić skaner, który dokładnie sprawdzi, czy przypadkiem na komputerze nie gnieździ się groźne oprogramowanie. Wówczas wystarczy potwierdzić usunięcie szkodników.

Dr. Web Curelt!

Ten program łączy w sobie funkcje skanera anty-malware oraz narzędzia antywirusowego. Cechuje go znakomita uniwersalność, choć nie polecamy stosować go zamiast specjalistycznego antywirusa. Dr. Web Curelt! świetnie radzi sobie z wyszukiwaniem zagrożeń na komputerze, a następnie z ich usuwaniem. Lista jego talentów jest bardzo długa,  wysoką czułość filtrów potwierdzają użytkownicy. Dodatkową zaletą jest lokalizowanie i usuwanie niechcianych wtyczek do przeglądarki.

HijackThis

Ten program polecamy wyłącznie zaawansowanym użytkownikom, którzy potrafią odczytywać logi i świadomie podejmować decyzje o usunięciu niechcianych wpisów w rejestrze systemu Windows. To podstawowa umiejętność HijackThis. Program jest bardzo drobiazgowy, szczegółowo skanuje system w poszukiwaniu złośliwych wpisów, które są główną przyczyną zmian w przeglądarce czy autostarcie systemu.

Po sporządzeniu raportu z logami, program umożliwia usunięcie złośliwych kodów. Decyzję podejmuje jednak użytkownik, dlatego można łatwo niechcący wyrządzić szkody w systemie i zdestabilizować pracę komputera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.