Comodo Antivirus – kompleksowo i za darmo

Maciej Piwowski
08.06.2016

Comodo Antivirus jest od kilku lat w czołówce najchętniej pobieranych programów antywirusowych na świecie. Jego autorom bez wątpienia należy się ogromna pochwała za to, że wypuścili na rynek oprogramowanie w 100% kompleksowe, a nie okrojoną wersję płatnego narzędzia. To musiało wpłynąć na jego popularność. Sprawdźmy, co oferuje nam darmowy produkt marki Comodo.

Za darmo i dla każdego

Ogromny atutem produktu Comodo jest fakt, że antywirus może być bezpłatnie użytkowany zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych. Nic więc dziwnego, że bardzo chętnie sięgają po to narzędzie małe firmy, które nie chcą korzystać z piratów, ale nie uśmiecha im się także coroczne wykupywanie kosztownych licencji. Duży plus.

Comodo Antivirus to kompleksowe narzędzie, taki kombajn bezpieczeństwa. Program może skanować system w czasie rzeczywistym (wykorzystuje do tego technologię chmury, dlatego nie obciąża pamięci), pracuje w tle, co nie jest wcale uciążliwe dla użytkowników. O obecności antywirusa dowiadujemy się tylko w momencie odpalania komputera (pojawia się pasek z prawej strony ekranu) oraz wtedy, gdy program wykryje jakieś złośliwe oprogramowanie lub zaproponuje nam aktualizację bazy sygnatur wirusów.

Produkt Comodo chroni system przed wirusami, trojanami, oprogramowaniem szpiegującym, skanuje pocztę, komunikatory internetowe i sieci P2P, może także stanowić zaporę przeglądarki www. Wszystko zależy od indywidualnych ustawień użytkownika.

Bardzo skuteczny skaner

Ciekawostką, z której korzysta pakiet Comodo jest tzw. skaner behawioralny. Na czym to polega? Otóż skaner ten, w odróżnieniu od standardowych rozwiązań, ma możliwość identyfikowania nieznanych sobie zagrożeń, czyli takich, które nie zostały odnotowane w bazie wirusów. Są to zagrożenia typu Zero-Day, pojawiające się nagle i nierozpoznane przez żadne programy na świecie.

Bardzo przydatna jest wbudowana w program funkcja piaskownicy. Możemy do niej pobierać wszelkie pliki ściągane z sieci, które zostaną tam przeskanowane pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli program wykryje zagrożenie, nie dopuści do jego rozprzestrzenienia się po systemie operacyjnym i dyskach komputera.

Ponadto program oferuje skanowanie skrzynki mailowej użytkownika, pozwala na zdefiniowanie zaufanych aplikacji niepodlegających skanowaniu, posiada też tryb dla graczy.

Program jest dostępny w polskiej wersji językowej, o co zadbali sami użytkownicy Comodo Antivirus. Moduł jest przyjazny, bardzo łatwy w obsłudze. Do tego każdy użytkownik może skorzystać z pomocy online specjalistów firmy Comodo.

Comodo Antivirus pobierzesz z oficjalnej strony producenta – pamiętaj, program jest całkowicie darmowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.