Czy Twój komputer został zainfekowany? 6 typowych objawów

Piotr Kowalczyk
10.01.2017

Wielu użytkowników komputerów nie potrafi rozpoznać typowych sygnałów świadczących o tym, że ich sprzęt został zainfekowany. To sprawia, że wirus może sobie bez trudu hasać po systemie i dyskach, niszczyć i wykradać dane oraz zbierać informacje, które przydadzą się przestępcom. Żaden program antywirusowy nie zapewnia 100% ochrony, dlatego tak ważna jest czujność i zwracanie uwagi na drobiazgi. W dzisiejszym wpisie wskażemy Ci 6 typowych objawów zainfekowania komputera.

  1. Wolna praca sprzętu – jeśli wcześniej z dumą ogłaszałeś światu, że system na Twoim komputerze uruchamia się w ciągu 3 sekund, a teraz masz dość czasu, aby zrobić sobie herbatę, to – jak mawiał klasyk – wiedz, że coś się dzieje. Możliwych przyczyn problemu jest oczywiście sporo, ale najbardziej prawdopodobne jest zainfekowanie komputera przez oprogramowanie spowalniające pracę systemu.
  2. Wyskakujące okienka – są wyjątkowo irytujące, a do tego mogą świadczyć o poważnym zainfekowaniu komputera, szczególnie przeglądarki internetowej. Jeśli bez przerwy musisz zamykać okna reklamowe i komunikaty o wygraniu miliona złotych w loterii, to jak najszybciej uruchom skanowanie systemu i wyczyść przeglądarkę.
  3. Niebezpieczne przekierowania – wchodzisz sobie spokojnie na stronę z wiadomościami, ale zamiast na nią, trafiasz na serwis z treściami pornograficznymi czy zakładami bukmacherskimi. Jest to klasyczny objaw zainfekowania przeglądarki, która mogła zostać przejęta przez złośliwe oprogramowanie kierujące Cię na niebezpieczne strony.
  4. Część programów przestała działać – najczęściej dotyczy to programów pakietu MS Office lub pochodnych, gier, programów do edycji muzyki czy grafiki. Mogą również wystąpić problemy z uruchamianiem przeglądarki czy samego programu antywirusowego. Wynika to z faktu, że złośliwe oprogramowanie blokuje programy lub znacznie spowalnia ich działanie.
  5. Kursor myszki przesuwa się bez Twojego udziału – czary? Nie, to właśnie efekt zainfekowania komputera. Jeśli nagle zauważysz, że myszka działa samodzielnie, to jest to wyraźny objaw wystąpienia problemu. Możesz także doświadczyć samoistnego uruchamiania się niektórych programów, zwykle jednocześnie, co całkowicie blokuje komputer i wymusza jego zresetowanie.
  6. Zauważasz obecność dziwnych programów – jeśli na pulpicie pojawiła się ikonka programu, którego nie instalowałeś, a nikt inny nie ma dostępu do Twojego komputera, to najpewniej jest to jakaś złośliwa aplikacja. Inny przykład: odpalając przeglądarkę widzisz zupełnie inny program, który przejął jej funkcję. Dobrym pomysłem będzie odpalenie panelu sterowania i przeanalizowanie listy programów obecnych na dysku komputera oraz ręczne usunięcie wszystkich, które wydają Ci się podejrzane.

Zainfekowanie komputera naprawdę trudno jest przegapić. Jeśli odnotujesz którykolwiek z wymienionych objawów, natychmiast uruchom skanowanie komputera, i to pełne, a nie ekspresowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.