Gdzie i kiedy powstały najpopularniejsze programy antywirusowe?

Piotr Kowalczyk
20.02.2017

Kryterium wyboru programu antywirusowego zawsze powinna być jego skuteczność, funkcjonalność oraz częstotliwość aktualizacji bazy sygnatur. Praktyka pokazuje jednak, że użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na markę programu. Korzystają na tym producenci antywirusów, którzy przez wiele lat zdążyli wyrobić sobie silną pozycję w branży i teraz zbierają tego plony. Stworzyliśmy ranking 6 najpopularniejszych programów antywirusowych w naszym kraju i sprawdziliśmy, gdzie i kiedy one powstały.

  1. NOD32 – ten program cieszy się bardzo dużym zaufaniem ze strony użytkowników. Nic dziwnego – przeprowadzone w 2005 roku testy wykazały, że NOD32 skanuje obszar systemu i komputera pięciokrotnie szybciej niż konkurencyjne programy. Ten antywirus jest dziełem słowackiej firmy Eset. Jego pierwsza wersja powstała już w 1987 roku.
  2. Panda Cloud Antivirus – pracująca w chmurze wersja tego bardzo popularnego programu antywirusowego zadebiutowała na rynku w 2009. Był to pierwszy na świecie antywirus oferujący stuprocentową ochronę w chmurze, dzięki czemu znacznie spadło obciążenie dla systemu operacyjnego. Firma Panda Security powstała w 1990 roku w hiszpańskim Bilbao i obecnie jest branżowym gigantem – posiada oddziały w 56 krajach.
  3. Avast Antivirus – ten program jest fenomenem w Polsce i w Czechach. Od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych antywirusów, szczególnie w wersji freeware. Pierwszy Avast powstał w 1988 roku. Program jest dziełem czeskiej firmy Avast Software. Obecnie jest dostępny w 43 wersjach językowych i doczekał się wielu wersji, w tym biznesowych.
  4. AVG – dla wielu może być zaskoczeniem, że ta firma powstała w 1991 roku w Czechach. Dziś jest to gigant rynku antywirusów, który ma swój oddział w Stanach Zjednoczonych. AVG od 2006 roku jest właścicielem firmy Ewido Software, która specjalizuje się w namierzaniu zagrożeń typu spyware. Obecnie produkty marki AVG cieszą się ogromnym uznaniem użytkowników i ekspertów od zabezpieczeń. W 2006 roku zaczął je zalecać sam Microsoft.
  5. Kaspersky – to obecnie jeden z 3-4 najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie, bardzo chwalony za skuteczność, szybkość działania i przystępną cenę. Rosyjska firma Kaspersky Lab powstała w 1997 roku i jest zaliczana do grona potentatów rynku zabezpieczeń komputerowych. Pierwszy program pod szyldem Kaspersky został zaprezentowały w 1999 roku i był przeznaczony do ochrony stacji roboczych.
  6. McAffe – amerykańska firma powstała w 1989 roku i jest jednym z największych graczy w branży, posiadając kilkunastoprocentowy udział w rynku. Flagowym produktem firmy jest oczywiście McAffe Antivirus, który zapewnia bardzo dobrą ochronę systemu, jednak potrafi być zasobożerny.

Jak widać firmy ze Stanów Zjednoczonych nie są wcale dominatorami na rynku zabezpieczeń. Ogromny wkład w poprawę bezpieczeństwa naszych komputerów mają marki z Europy Wschodniej – także z Polski, by wymienić chociażby kultowy mks_vir.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie