Ile jest wirusów komputerowych? Ta liczba Cię zaskoczy!

Mariusz Siwko
22.09.2017

Wirusy komputerowe to zagrożenie, z którym zmagamy się od wielu lat. Obecnie atakują one już nie tylko nasze komputery, ale także urządzenia mobilne, a nawet sprzęty gospodarstwa domowego, telewizory, kamery monitoringu i dziecięce zabawki. Problem jest na tyle poważny, że w większości rozwiniętych krajów świata działają specjalne komórki policji do zwalczania cyberprzestępczości. Zastanawiasz się, ile jest wirusów komputerowych? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Pierwszy szkodnik

Oficjalnie pierwszy wirus komputerowy pojawił się w 1986 roku i był dziełem dwóch braci z Pakistanu. Szkodnik o nazwie „(c)Brain” zaatakował urządzenia na całym świecie, a objawem jego obecności była zmiana nazwy napędu właśnie na „(c)Brain”. Wirus był dość łatwy do zwalczenia, jednak ta historia dała początek prawdziwej fali ataków.

Obecnie wirusy komputerowe są czymś tak powszechnym, jak chociażby aplikacje mobilne. Musieliśmy nauczyć się z nimi żyć, choć nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że niebezpieczeństwo jest pod kontrolą.

Nikt nie jest bezpieczny

Największy problem jest w tym, że za tworzenie wirusów zabrali się prawdziwi przestępcy, których celem nie jest zyskanie sławy czy sparaliżowanie pracy znienawidzonej instytucji, ale po prostu wyłudzanie pieniędzy i wpływanie na decyzje rządów.

Ciekawostka

O tym, że nikt nie jest bezpieczny, może świadczyć sytuacja z 2008 roku. Wtedy wirus „W32.Gammimma.AG” zainfekował laptopy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wirusy rozprzestrzeniają się bez wielkich problemów. Po znalezieniu luki w systemie zabezpieczeń przestępcy są w stanie przeprowadzić atak na masową skalę. Przykładem jest słynny wirus „WannaCry”, który w 2017 roku sparaliżował pracę około 300 tysięcy komputerów w 99 krajach świata, w tym w Polsce.

Liczba wirusów komputerowych jest gigantyczna

Szacuje się, że w tej chwili w sieci krąży około 50 milionów wirusów, ale ta liczba może być znacznie zaniżona. Dokładna kalkulacja jest bardzo trudna do wykonania, ponieważ złośliwe oprogramowanie bez przerwy ewoluuje.

Dość napisać, że codziennie do Internetu może trafiać nawet milion wirusów, jednak przynajmniej połowa to klony już istniejących szkodników. Dlatego bardziej realnie brzmi liczba 500 tysięcy wirusów, które każdego dnia witają się z wirtualnym światem.

Wniosek niestety nie jest zbyt optymistyczny. Wirusy i inne szkodniki bez przerwy czyhają na błąd w systemie zabezpieczeń i z pewnością wykorzystają go bez najmniejszej litości. Jeśli bagatelizujesz to zagrożenie, to najwyraźniej nie masz pojęcia, dzieje się na świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.