Jak ograniczyć ilość SPAM-u na skrzynce mailowej?

Jerzy Biernacki
25.04.2022

SPAM jest bardzo irytujący, ale większość osób nie robi nic, aby ograniczyć liczbę takich niechcianych wiadomości lądujących na skrzynce mailowej. Tymczasem istnieją na to sprawdzone sposoby – trzeba tylko po nie sięgnąć i, co najważniejsze, konsekwentnie się ich trzymać. Dowiedz się, jak ograniczyć ilość SPAM-u bez wielkiego wysiłku.

Oznaczaj SPAM

To podstawa, od której trzeba zacząć. Niewiele osób poświęca kilka sekund na to, aby oznaczyć niechciane wiadomości i przerzucić je do SPAM-u. Tymczasem jest to naprawdę bardzo ważne. Jeśli kilkakrotnie oznaczyć wiadomość np. z jakiegoś sklepu internetowego, to filtry skrzynki mailowej „nauczą” się traktować kolejne maile z tego adresu jako SPAM. Pamiętaj jednak, aby regularnie zaglądać do tej sekcji swojej skrzynki, ponieważ może się zdarzyć, że w SPAM-ie wylądują również ważne wiadomości.

Chroń swój adres mailowy

Podstawową przyczyną, dla której Twoją skrzynkę mailową dosłownie zalewa SPAM jest to, że nierozsądnie podajesz swój adres e-mail gdzie popadnie. Nawet jeśli musisz się zarejestrować np. w sklepie internetowym czy jakiejś usłudze online, to zawsze sprawdź, czy przy okazji nie wyrażasz zgody na udostępnienie Twojego adresu podmiotom trzecim. Nie masz takiego obowiązku – odznacz więc wszelkie niepotrzebne zgody.

Załóż sobie fikcyjny adres e-mail

To bardzo dobry i prosty sposób na to, aby uwolnić się od sporej części SPAM-u. Fałszywy adres e-mail przyda Ci się do podawania go na tych stronach, które odwiedzasz w celach rozrywkowych, natomiast nie chcesz mieć z nimi stałego kontaktu i nie oczekujesz, że będą się z Tobą komunikować za pośrednictwem wiadomości mailowych.

Nie dziel się swoim adresem e-mail ze wszystkimi

Chodzi o to, aby nie dawać możliwości pozyskiwania Twojego adresu e-mail specjalnie stworzonym do tego robotom. Jeśli np. piszesz coś na forum internetowym i chcesz podać swój adres jego członkom, to zapisz go w nietypowy sposób, na przykład: jan kropka kowalski małpa gmail kropka com. Rozumni sami domyślą się, o co chodzi, a Ty zminimalizujesz ryzyko otrzymywania niechcianych wiadomości z podejrzanych adresów.

Info: imbaseat.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie