Jak sprawdzić, czy aplikacje pobierane przez dziecko są bezpieczne?

Jerzy Biernacki
09.08.2023

>Według różnych badań już około połowa dzieci w Polsce w wieku do 9 lat korzysta z telefonu komórkowego. Nie będziemy tego oceniać, ponieważ każdy rodzic ma prawo do własnej oceny zasadności udostępniania dziecku elektroniki użytkowej. Ważne jest natomiast, aby kontrolować, co dziecko robi na telefonie i jakie pobiera aplikacje. Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy ściągane treści są bezpieczne.

Sprawdź, do jakiej kategorii należy aplikacja

Od tego zawsze zaczynamy, nie pozwalając dziecku na pobieranie aplikacji przeznaczonych dla dorosłych użytkowników. W przypadku największego sklepu z aplikacjami, czyli Google Play, jest specjalna kategoria „Familijne” i to w niej znajdują się programy dla dzieci, jak gry logiczne, aplikacje do rysowania, nauki języków obcych itd.

Przeczytaj opinie innych użytkowników

Pod każdą aplikacją dostępną w oficjalnym sklepie dostawcy oprogramowania systemowego (np. Google Play) znajdują się opinie na jej temat. Warto poświęcić kilka chwil na ich przeczytanie, sortując je od najnowszych.

Zwróć uwagę, czy rodzice nie skarżą się na drastyczne treści wyświetlane w aplikacji, perfidne mechanizmy wyciągania pieniędzy czy nieodpowiedni język.

Poszukaj informacji o aplikacji w sieci

Wpisując nazwę aplikacji w Google możesz znaleźć cenne informacje na jej temat. Może się np. okazać, że program znalazł się na celowniku specjalistów od cyberbezpieczeństwa, którzy podejrzewają, że jest on wykorzystywany do wykradania danych – takie sytuacje nie należą do rzadkości, dlatego naprawdę warto dmuchać na zimne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie