Jak sprawdzić, czy ktoś włamał się na Twoje konto na Facebooku? 5 prostych sposobów

Piotr Kowalczyk
10.04.2017

Social media to ogólnoświatowa potęga, która coraz częściej jest także wskazywana jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Oczywiście w dużej mierze sami musimy zadbać o to, aby nikt niepowołany nie przejął kontroli nad naszymi kontami, jednak w przypadku dobrze zaplanowanego ataku hakerskiego i tak jesteśmy bezbronni. Podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twoje konto na Facebooku? Oto 5 sposobów, aby to sprawdzić.

  1. Sprawdź miejsca ostatnich logowań – w ustawieniach konta znajdziesz funkcję wskazywania ostatnich znanych miejsc logowania do konta. Jeśli mieszkasz w Warszawie, a w ostatnich dniach na konto logowano się np. w Singapurze (a w Singapurze Cię nie było), to masz już pewność, że to sprawka hakera. Użyj przycisku „Zakończ aktywność”, aby wylogować intruza i natychmiast zmień hasło.
  2. Sprawdź, z jakich urządzeń logowano się do konta – jeśli logujesz się do konta tylko ze smartfona, a zauważysz, że wśród urządzeń są wymienione inne telefony, tablety czy nawet komputery, to jest to potwierdzenie Twoich podejrzeń. Skorzystaj z opcji „Usuń”, aby uniemożliwić dalsze logowanie się do konta z tego urządzenia, a następnie zmień hasło.
  3. Sprawdź skrzynkę nadawczą – pewnie mniej więcej wiesz, do kogo wysyłasz wiadomości z Facebooka. Jeśli więc w skrzynce nadawczej znajdą się wiadomości rozsyłane do ludzi, których nie znasz, to także wskazuje na działanie intruza. Zmień hasło i koniecznie poinformuj administrację Facebooka o włamaniu.
  4. Sprawdź polubione strony – jeśli zauważysz, że „dałeś” like'a jakiejś stronie, o której słyszysz po raz pierwszy, to może być oczywiście przypadek. Jednak jeśli takich stron jest znacznie więcej, to prawdopodobnie jest to efekt działania intruza. Ponownie zgłoś sprawę Facebookowi i natychmiast zmień hasło do konta.
  5. Sprawdź swoją tablicę – prześledź dokładnie aktywność swojego konta. Jeśli zauważysz dziwne wpisy, których na pewno nie Ty jesteś autorem, to oczywiście możesz podejrzewać, że to sprawka włamywacza. Sprawdź też, czy ktoś nie rozsyłał zaproszeń z Twojego profilu.

Jeśli nabierzesz pewności, że ktoś włamał się na Twoje konto na Facebooku, poinformuj o tym swoich znajomych. Powinni zostać ostrzeżeni, że z Twojego profilu mogą otrzymywać różne dziwne wiadomości, które potencjalnie zawierają niebezpieczne linki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.