Jak utworzyć kopię zapasową danych na telefonie z systemem Android? Krótki poradnik

Antoni Kwapisz
17.04.2018

Tworzenie kopii zapasowych najważniejszych danych jest jedną z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych form zabezpieczania się przed skutkami ataków hakerskich. Trudno zrozumieć, dlaczego wciąż tak wiele osób kompletnie to bagatelizuje i nawet nie rozważa regularnego przeprowadzania backupu. Jest to banalnie proste, przynajmniej na telefonach z systemem Android. W tym poradniku pokażemy Ci, jak utworzyć kopię zapasową danych przy pomocy darmowego narzędzia.

Dlaczego warto?

Wykonywanie backupu danych zgromadzony na telefonie jest niezwykle ważne. Coraz częściej to w pamięci smartfona znajduje się najwięcej danych wrażliwych, takich jak historia logowań do bankowości elektronicznej wraz z hasłem i loginem. Większość z nas korzysta również z klientów poczty e-mail – w przypadku urządzeń z Androidem najczęściej jest to aplikacja Gmail. Dodajmy do tego kontakty, SMS-y, notatki, zdjęcia, filmy, a otrzymamy zbiór informacji o nas, których zdobycie jest celem każdego cyberprzestępcy.

Dlatego tworzenie kopii zapasowych danych zgromadzonych w pamięci telefonu powinno być obowiązkiem osoby dbającej o bezpieczeństwo swojej tożsamości oraz pieniędzy. Nie poprzestawaj tylko na backupowaniu dysku komputera!

Darmowy sposób na szybkie utworzenie kopii zapasowej danych na smartfonie

Mając telefon z Androidem z pewnością masz też konto Google, które daje Ci dostęp do podstawowych usług giganta. Jedna z nich będzie teraz szczególnie przydatna. Mamy na myśli Dysk Google. Każdy ma do dyspozycji 15 GB darmowej przestrzeni, którą można zwiększyć do 100 GB wydając 9 złotych miesięcznie. 15 GB to jednak całkiem sporo i powinno wystarczyć do stworzenia kopii zapasowej danych smartfona.

Wchodzimy w Ustawienia, wybieramy opcję Kopia zapasowa (lub podobną – nazwa może się różnić w zależności od nakładki systemowej), a następnie klikamy w swoje konto Google. Urządzenie dopyta, czy użytkownik na pewno chce stworzyć kopię zapasową. Jeśli potwierdzisz operację, cały proces przebiegnie automatycznie.

Na Dysk Google zostaną zgrane podstawowe dane, czyli:

  • Kontakty
  • Dane z kalendarza
  • Tapety
  • Zapisane sieci Wi-Fi oraz hasła do nich
  • Preferencje użytkownika (np. jasność ekranu)
  • Zawartość poczty Gmail

Jeśli natomiast chcesz stworzyć kopię zdjęć i filmów, to możesz to zrobić bezpłatnie i łatwo przy pomocy aplikacji Google Zdjęcia – procedura tworzenia kopii jest bardzo podobna do opisanej wcześniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.