Jak zabezpieczyć swoje konto na Facebooku?

Krzysztof Jagielski
14.03.2022

Już sam fakt, że zaczynasz czytać ten poradnik bardzo dobrze świadczy o Twojej świadomości na temat zagrożeń w Internecie. Większość osób kompletnie się tym nie interesuje i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niewiele potrzeba, aby przejąć ich konta na Facebooku, a następnie wykorzystać je do np. wyłudzenia pieniędzy. Jak zatem zabezpieczyć swoje konto na Facebooku? To nic trudnego, a najlepsze sposoby omawiamy w naszym poradniku.

Po pierwsze: silne hasło

Niby banał, ale czy na pewno? Zastanów się, czy obecne hasło do Twojego konta na Facebooku rzeczywiście jest trudne do odgadnięcia. Jeśli np. zawiera część loginu oraz cyfry bezpośrednio związane z Tobą (np. numer PESEL), to nie miej złudzeń – jest kiepskie. Dlatego w pierwszej kolejności zmień hasło na mocniejsze, zawierające cyfry, znaki specjalne, małe i wielkie litery.

Po drugie: wyloguj się z usługi po zakończeniu korzystania z portalu

Co ciekawe zdecydowana większość użytkowników Facebooka tego nie robi, jakby nie brali w ogóle pod uwagę możliwości, że ktokolwiek obcy będzie w stanie wejść na ich konta i narobić przy ich wykorzystaniu sporego bałaganu. Wylogowanie się z Facebooka po zakończeniu odwiedzin powinno wejść Ci w krew, również na urządzeniu mobilnym.

Po trzecie: weryfikacja dwuskładnikowa

Jeśli jeszcze jej nie włączyłeś, to szybko nadrób zaległości. Nie ma skuteczniejszego sposobu na zabezpieczenie swojego konta na Facebooku (ale i każdym innym portalu) niż właśnie weryfikacja dwuskładnikowa. Możesz ją włączyć w ustawieniach. Po tym, jak to zrobisz, będziesz mógł zalogować się do swojego konta dopiero po podaniu hasła oraz specjalnego, jednorazowego kodu wygenerowanego przez aplikację zewnętrzną – najpopularniejszą z nich jest Google Authenticator.

Po czwarte: uruchom powiadomienia i nierozpoznanych logowaniach

To także możesz uruchomić z poziomu menu ustawień swojego konta, w zakładce „Ustawienia bezpieczeństwa i logowania”. Po wybraniu opcji „Otrzymuj powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach” Facebook zacznie przysyłać Ci maile za każdym razem, gdy logowanie na konto nastąpi z nierozpoznanego urządzenia, adresu IP czy nawet przeglądarki internetowej. Jeśli to nie Ty zalogowałeś się na swoje konto, to zyskasz możliwość szybkiego zabezpieczenia go i zmiany hasła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie