Jak zwiększyć bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi? Absolutne podstawy

Krzysztof Jagielski
02.06.2022

Ten poradnik jest skierowany do osób, które po raz pierwszy tworzą domową sieć Wi-Fi i nie za bardzo wiedzą, jak podejść do kwestii bezpieczeństwa. Dobrze, że się tym interesujesz, ponieważ większość użytkowników w ogóle nie zawraca sobie tym głowy, narażając się – w najlepszym przypadku – na nielegalne korzystanie z ich Internetu przez sprytnego sąsiada. Sprawdź zatem, jak zwiększyć bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi w kilku prostych krokach.

Zmień domyślne hasło

Domyślne hasło do 99% routerów sprzedawanych na polskim rynku to „admin” lub „1234”. Nietrudno się domyślić, że nie jest ono zbyt wyszukane i wymaga natychmiastowej zmiany po zalogowaniu się do panelu użytkownika.

Zmień domyślną nazwę administratora

Domyślna nazwa administratora to na pewno „admin”. Musisz ją zmienić, aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci wewnętrznej. Ustaw jakąś unikalną nazwę i oczywiście nie zapomnij nadać nazwy domowej sieci Wi-Fi.

Utwórz sieć dla gości

Nie każdy to robi, tymczasem stworzenie takiej sieci jest banalnie proste i także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa sieci domowej. Gdy przychodzą goście, to pozwól im skorzystać z Wi-Fi, ale tylko w wydzielonej dla nich sieci – to zmniejszy ryzyko złamania zabezpieczeń i uzyskania wglądu do panelu użytkownika.

Ustaw silne hasło do sieci domowej

To absolutna podstawa, dlatego przyłóż się do wymyślenia naprawdę mocnego hasła (możesz skorzystać z generatora haseł). Nie przyzwyczajaj się jednak do niego – dobrą praktyką jest zmienianie haseł do poszczególnych usług nawet raz w miesiącu. I to wcale nie jest przesada!

Sprawdzaj aktualizacje i regularnie je pobieraj

Każdy producent routerów co jakiś czas wypuszcza aktualizację oprogramowania, która ma np. załatać luki w systemie zabezpieczeń. Dlatego nie ignoruj informacji o dostępności aktualizacji i przeprowadź ją w pierwszym możliwym terminie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie