Kod CVV – uważaj, komu go podajesz

Mariusz Siwko
30.01.2017

Chyba każdy, kto kupował coś przez Internet, spotkał się z opcją płatności kartą kredytową. Aby z niej skorzystać trzeba w odpowiednim polu wpisać kod CVV karty. Z reguły jest to bezpieczne i jeśli mamy zaufanie do sklepu internetowego (cieszy się on dobrą opinią użytkowników), nie trzeba mieć oporów przed podawaniem kodu. Nie oznacza to jednak, że należy zapominać o elementarnych kwestiach bezpieczeństwa.

Czy trzeba się obawiać podawania kodu CVV?

Raczej nie, o ile zamierzasz go podać na zaufanej stronie. Pamiętaj, że Twoje odczucia nie mają tutaj większego znaczenia. Liczą się fakty, a te mówią, że bezpiecznie można korzystać wyłącznie z tych sklepów internetowych, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa (szukaj symbolu kłódki w pasku przeglądarki). Jeśli certyfikat jest (i jest aktualny), nie musisz się obawiać podawania kodu CVV.

Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku dokonywania zakupów w sklepie stacjonarnym. Sprzedawca nie może żądać od Ciebie podania kodu CVV karty kredytowej, ponieważ nie jest mu on do niczego potrzebny. Płatność realizuje się przy pomocy terminala. Podając kod komuś nieznajomemu w takiej sytuacji podejmujesz duże ryzyko – nigdy nie wiadomo, do czego sprzedawca go wykorzysta.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich środków?

Poza korzystaniem wyłącznie z bezpiecznych sklepów online musisz pamiętać o jeszcze kilku prostych zasadach:

  • Nigdy nie podawaj kodu CVV nieznajomym poza bezpiecznymi systemami transakcyjnymi
  • Regularnie sprawdzaj wyciąg z karty kredytowej, aby zauważyć ewentualne nieautoryzowane transakcje
  • Nigdy nie dziel się kodem CVV ze sprzedawcą telefonicznym – jedynym wyjątkiem jest dokonywanie zakupów przez infolinię znanej sieci
  • Korzystaj z oprogramowania chroniącego przed kradzieżą danych karty kredytowej, czyli programów antywirusowych z funkcją antyphishingu

Aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo pomyśl też o założeniu karty przedpłaconej do transakcji internetowych. Przed zakupem wpłać na nią wymaganą kwotę – dzięki temu będziesz mieć pewność, że nikt nie uzyska dostępu do wszystkich Twoich środków.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ważnej kwestii związanej z bezpieczeństwem transakcji realizowanych przy użyciu karty kredytowej. Jeśli często płacisz w ten sposób w sieci, zaopatrz się w program antywirusowy, który ma wbudowany moduł szyfrowania takich płatności.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie