Microsoft Security Essentials – godny następca Windows Defendera

Maciej Piwowski
13.06.2016

Microsoft Security Essentials jest najnowszym programem antywirusowym dedykowanym ochronie komputerów pracujących pod systemem operacyjnym Windows. To następca bardzo popularnego Windows Defendera, który cieszył się dobrą opinią użytkowników. W nowej wersji programu znajdziemy kilka ciekawych udoskonaleń. Przyglądamy się im bliżej.

Duże możliwości w zakresie personalizacji ustawień

Microsoft Security Essentials to kompletne narzędzie do ochrony systemu. Program zabezpiecza komputer przed atakami wirusów i innego złośliwego oprogramowania. Może pracować w 3 trybach: pełnego skanowania, szybkiego skanowania oraz indywidualnym – wówczas to użytkownik wybiera obszary, które mają zostać przebadane. Program ma wbudowany harmonogram pracy oraz jest zaopatrzony w automatyczny moduł pobierania aktualnych baz sygnatur wirusów.

Oczywiście, jak przystało na kompletne narzędzie, mamy do dyspozycji mechanizm kwarantanny (przenoszenia i przechowywania podejrzanych plików do sprawdzenia zanim zdążą wprowadzić zmiany na komputerze). Użytkownik ma także możliwość tworzenia listy wykluczeń, analizowania raportów, definiowana plików i lokalizacji, pomijania pewnych skanowanych obszarów czy ręcznego wyboru proponowanej przez program akcji. Mamy więc do czynienia z naprawdę przyjaznym narzędziem, które daje się w szerokim zakresie personalizować.

Bardzo przydatna jest także funkcja tworzenia punktów przywracania systemu – jeśli np. przez przypadek usuniemy jakieś ważne pliki, program pomoże nam je odzyskać. Ponadto Microsoft Security Essentials oferuje możliwość skanowania nośników zewnętrznych.

Duży krok do przodu

Microsoft Security Essentials jest programem znacznie bardziej rozbudowanym od Windows Defendera. Przede wszystkim mamy tutaj skanowanie heurystyczne. Poprawiła się także wydajność samego skanowania i generalnie pracy całego programu. Nowy interfejs jest przyjazny graficznie i bardzo łatwy w obsłudze.

Świetnym rozwiązaniem jest zintegrowanie programu z zaporą systemową firewall – takie podwójne zabezpieczenie daje nam większą szansę na uchronienie się przed atakami bezpośrednio z sieci. Microsoft Security Essentials może zostać także zintegrowany z przeglądarką internetową, ale póki co tylko z Edge lub starszym Internet Explorerem.

Microsoft należy mocno pochwalić za to, że udostępnia swój program zupełnie za darmo – mogą z niego korzystać także drobni przedsiębiorcy. Antywirus jest do pobrania z oficjalnej strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.