Najsłynniejsze ataki hakerskie w historii – lista TOP 5

Krzysztof Jagielski
14.03.2017

Hakerzy to dziś najgroźniejsza grupa przestępców. Co prawda nikogo nie zabijają, ale bez większego problemu mogą w białych rękawiczkach okraść setki milionów osób lub wyrządzić ogromne straty w największych instytucjach na świecie. W historii było już wiele spektakularnych ataków hakerskich. Przypominamy 5 najsłynniejszych.

  1. Akcja Kevina Poulsena – ten jegomość był jedną z pierwszych gwiazd cyberprzestępczości. Swoją działalność rozwinął na początku lat 90. Zajmował się głównie paraliżowaniem systemów nadzorujących uczciwość konkursów. Jego najsłynniejszą akcją było zajęcie wszystkich linii telefonicznych służących do obsługi konkursu zorganizowanego przez stację radiową KISS-FM. Dzięki temu Poulsen sam wygrał samochód Porsche 944 S2. Później został aresztowany i skazany na 51 miesięcy więzienia oraz zakaz zbliżania się do komputera na 3 lata. Obecnie Poulscen nadal wykorzystuje swoje zdolności, ale w szczytnych celach – m.in. ściga pedofilów w sieci.
  2. Atak na system teleinformatyczny w Iranie – w irańskiej sieci pojawił się wirus, który sparaliżował pracę około 60% komputerów w kraju. Efekt był taki, że irański rząd nie mógł zgodnie z planem rozpocząć prac nad uruchomieniem elektrowni atomowej. Śledztwo wykazało, że za atakiem stały izraelskie służby specjalne.
  3. Atak na amerykańskie banki – trwał prawie rok od 2010 do 2011 roku. W wyniku ataku z kont amerykańskich banków wyparowało około 20 milionów dolarów, a udało się odzyskać zaledwie 9 milionów. Sprawców nigdy nie złapano, choć śledztwo wykazało, że skradzione pieniądze trafiały do Chin.
  4. Atak na Sony – japoński gigant boleśnie przekonał się, co znaczy zadrzeć z hakerami. Firma pozwała jednego z cyberprzestępców za to, że złamał zabezpieczenia konsoli PlayStation 3. W odwecie grupa hakerów wykradła dane około 100 milionów użytkowników usługi PlayStation Network oraz dane kilku milionów kart kredytowych. Sony usuwało skutki ataku przez kilka tygodni.
  5. Atak Mafiaboya – Mafiaboy w 2000 roku dokonał amatorskiego, ale bardzo skutecznego ataku na najpotężniejsze strony ówczesnego Internetu – Yahoo, eBay czy CNN. Efekt działań 15-latka był taki, że z sieci zniknęła najpopularniejsza wówczas wyszukiwarka (Yahoo!). Chłopaka szukały służby na całym świecie. Ostatecznie został skazany na 8 miesięcy poprawczaka i 250 dolarów grzywny.

Słynnych ataków hakerskich było o wiele więcej, ale najgorsze jest to, że wciąż będzie ich przybywać. Cyberprzestępczość to gangsterka XXI wieku, przed którą bardzo trudno jest się obronić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie