NANO AntiVirus – ma praktycznie wszystko

Jerzy Biernacki
29.06.2016

NANO AntiVirus to bardzo ciekawy program zabezpieczający, który generalnie w zupełności wystarczy większości użytkowników. Tym, co warto wyróżnić, jest jego całkowicie bezpłatna licencja, zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Dzięki temu antywirus może stanowić podstawowe oprogramowanie ochronne także na komputerach firmowych.

Sporo atutów

Oczywiście bezpłatna licencja nie jest jedynym plusem tego programu. NANO AntiVirus to także naprawdę solidne wsparcie w zabezpieczaniu komputera przed wszelkim złośliwym oprogramowaniem, w tym wirusami, trojanami, spyware czy robakami. Z opinii użytkowników oraz testów wynika, że program dobrze radzi sobie z zagrożeniami i nie ma na co narzekać.

Bez wątpienia duży wpływ na skuteczność NANO ma autorski silnik opracowany przed rosyjskiego producenta. Gwarantuje on ochronę systemu w czasie rzeczywistym, monitorując wszelkie operacje, jakich dokonujemy na komputerze. Program skanuje więc pliki zapisywane na dysku, pobierane z sieci, a także otwierane aplikacje, które próbują wprowadzić jakieś zmiany w systemie.

Dodatkowo producent wyposażył swój program w moduł do skanowania stron www, który chroni komputer przez złośliwym oprogramowaniem zamieszczonym na witrynach lub w reklamach. To bardzo przydatna funkcja. 

Nie obciąża systemu

Charakterystyczne dla NANO AntiVirus jest to, że program nieszczególnie obciąża system operacyjny, mimo tego, że nie korzysta z technologii chmury obliczeniowej. Jest przy tym dość skuteczny w wykrywaniu zagrożeń. Czyżby antywirus idealny?

Warto wspomnieć o tym, że NANO udostępnia mechanizm kwarantanny, dzięki któremu podejrzane pliki i aplikacje nie zagrażają systemowi, ponieważ wcześniej zostają przebadane pod kątem zawierania ewentualnych wirusów i innych złośliwych komponentów. Ponadto mamy w pełni automatyczny system aktualizowania baz sygnatur wirusów i rozbudowany mechanizm raportowania o wykrytych zdarzeniach.

Użytkownik ma spore pole do popisu w zakresie personalizacji ustawień. Służy do tego czytelny interfejs, niestety bez polskiej wersji językowej. Możemy wybrać sposób skanowania systemu (pełny, z wyłączeniami, skanowanie wybranych dysków etc.) oraz ustalić dokładny harmonogram pracy programu.

Warto wiedzieć

NANO AntiVirus posiada także moduł wykluczeń.

Program można z czystym sumieniem zaliczyć do grona udanych i jednych z ciekawszych w gronie oprogramowania antywirusowego na bezpłatnej licencji. Jest to pobrania z oficjalnej strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie